U BiH se u ovoj godini očekuje ekonomski rast od 2,5 odsto, navodi se u informaciji Direkcije za makroekonomsko planiranje o perspektivama BiH.
U narednoj godini očekuje se rast od 3,1 odsto, u 2017. godini 3,2 odsto, a u 2018. godini 4,1 odsto.
Ovaj rast bi, prije svega, trebalo da bude nošen domaćom tražnjom, te u manjoj mjeri znatno sporijim rastom spoljnotrgovinskog deficita.
Bolje vanjsko okruženje trebalo bi da dovede do jačanja izvozne tražnje i izvoza, ali i poboljšanja inostranih novčanih priliva kojima se finansira domaća tražnja.
Ovo bi trebalo da dovede do realnog rasta finalne potrošnje od 1,3 odsto u ovoj godini, odnosno u narednoj godini do rasta od 1,7 odsto.
Osim toga, očekuje se značajan rast investicija od 7,3 odsto u ovoj godini, uz dalje poboljšanje rasta stope od 9,6 odsto u narednoj godini.
Tako bi ukupan rast domaće tražnje trebao iznositi 2,3 odsto u ovoj, odnosno 2,9 odsto u narednoj godini.
Rast izvoza trebalo bi da bude viši u odnosu na uvoz čime bi se negativan uticaj spoljnotrgovinskog deficita sveo na minimum tokom 2015-2016. godine.
Slične pretpostavke projekcija se očekuju i za period 2017-2018. uz nešto
skromnije poboljšanje vanjskih pretpostavki u odnosu na prethodni period.
Rast u periodu 2017-2018. godine bi trebao biti nošen domaćom tražnjom uz skroman negativan doprinos vanjskog sektora.
To podrazumijeva postepeno jačanje finalne potrošnje i investicija praćeno blagim rastom spoljnotrgovinskog deficita.
Posljednje raspoložive projekcije relevantnih međunarodnih institucija, kao i neka sektorska istraživanja u zemljama EU nagovještavaju nastavak pozitivnih ekonomskih dešavanja i nešto snažniji ekonomski rast u zemljama EU tokom 2016. godine.
Ova dešavanja u međunarodnom ekonomskom okruženju trebalo bi da imaju pozitivne implikacije na region, a ukupno gledano i na BiH.
Potpuni oporavak većine industrija u EU očekuje u periodu 2017-2018. godina, te je izvjesno očekivati da će ova dešavanja omogućiti i potpuni oporavak industrijske proizvodnje u BiH.
U tom periodu očekuje se potpuna konsolidacija EU tržišta, oporavak privatne potrošnje, prevazilaženje problema oko finansiranja preduzeća i intenziviranje spoljnotrgovinske razmjene između zemalja EU.