Nakon 13 godina pada: Prvi put u BiH povećan broj izdatih akciznih markica na duhan i cigarete

/

Povećanje broja izdatih akciznih markica utjecalo je i da su
prihodi od akciza na duhan 2021. godine bili veći za 103 miliona maraka u
odnosu na 2020, kazao je Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno
oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIOBiH).

– Godina 2021. bila je rekordna po količini i vrijednosti oduzetih ilegalnih cigareta što je rezultiralo da je nakon 13 godina konstantnog pada u prošloj godini došlo do povećanja broja izdatih akciznih markica na cigarete. Prošla godina bila je najuspješnija kada je riječ o vrijednosti oduzetog nelegalnog duhana i duhanskih proizvoda na ilegalnom tržištu u Bosni i Hercegovini – ističe Kovačević.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u 2019. godini vrijednost zaplijenjenog duhana i duhanskih proizvoda bila je veća od 1,2 miliona KM, u 2020. godine taj iznos je udvostručen te iznosi skoro 2,5 miliona KM. Najveći rast ostvaren je u 2021. godini kada je vrijednost oduzetog duhana i duhanskih proizvoda s ilegalnog tržišta iznosila više od 5,3 miliona KM.

Prema raspoloživim informacijama, najviše cigareta dolazi iz susjednih zemalja, iz Srbije i Crne Gore, te je shodno tome pojačan nadzor nad robom koja ulazi iz smjera ovih zemalja. Kontrole će se, kažu iz UIO, nastaviti i u narednom periodu.

Ilegalno tržište u Bosni i Hercegovini je znatno poraslo od 2014. godine, uz izuzetak 2020. godine zbog pandemije COVID-19. Pokrenute su i javne kampanje “Stop švercu”, koje su zajednički provodili Uprava za indirektno oporezivanje BiH, Udruženje ekonomista SWOT.

Tabelarni prikaz koliko je zaplijenjenog duhana i duhanskih prerađevina za 2019, 2020. i 2021. godinu:

Tako je Bosna i Hercegovina u 2014. godini bila svjetski lider u oporezivanju duhana, s prosječnim udjelom poreza od 86 posto od ukupne maloprodajne cijene jedne kutije od 20 cigareta, a u 2019. godini udio poreza u maloprodajnoj cijeni cigareta u BiH bio je 90,1 posto ponderisane maloprodajne cijene.

Pozitivni efekti domaće akcizne politike iscrpljeni su u 2016. godini, gdje je novo povećanje specifične akcize dovelo do stagnacije, a u konačnici i pada vrijednosti legalnog tržišta duhanskih prerađevina.

Pokazalo se da se raspon gubitka u naplati akciza kreće od 456 miliona KM u 2014. godini do 981 miliona KM u 2019. godini, što ukazuje na to da je izgubljena naplata akciza na ilegalnom tržištu veća od legalne naplate akciza. Kumulativno posmatrano, zbog ilegalne prodaje duhana i duhanskih proizvoda, propuštena je naplata akciza na duhan i duhanske proizvode u iznosu od 5,29 milijardi KM u periodu od 2014. do 2020. godine.

Prihodi UIOBiH od akciza na duhanske proizvode po godinama:

Najveći doprinos lakoj dostupnosti građanima ilegalnih duhanskih proizvoda doprinijelo je u BiH prebrzo i previsoko usklađivanje nivoa akciznog opterećenja na duhan i duhanske proizvode. Građani su zbog toga krenuli u kupovinu duhana i cigareta na ilegalnom tržištu, čime se napravila veća šteta za zdravstveni sistem u cjelini zbog veće konzumacije proizvoda sumnjivog sadržaja.

zosradio.ba/Faktor

spot_img

Povezani postovi

Miro Džakula novi direktor Elektroprenosa BiH

Bivši direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH Miro Džakula...

Predložene za 300 KM veće naknade članovima Vijeća za statistiku BiH, povećava li se i broj onih koji će je primati

Agencija za statistiku Bosne i Hercegovine predložila je odluku...

Travnički sir zaštićen, dobio oznaku geografskog porijekla

Rješenje o registraciji oznake geografskog podrijetla prehrambenog proizvoda “Travnički...

Danas oblačno, tokom noći kiša i snijeg

Danas će u Bosni i Hercegovini preovladavati umjereno do...