Dr.Aida Mehić-Ahmić: U Tešnju nema oboljelih od morbila

/

Posljednjih deset dana pojava epidemije morbila u Kantonu Sarajevo je izazvala zabrinutost građana širom BiH.

Morbile ili ospice su akutna virusna bolest koja se vrlo lako širi. Komplikacije uključuju proljev, zapaljenje uha, zapaljenje pluća, upalu mozga i smrt.

Od ove bolesti svatko, bez obzira na dob, tko nije prebolio ospice ili nije cijepljen, može oboljeti. Većina slučajeva se pojavljuje kod djece predškolske dobi i mladih koji nisu cijepljeni protiv ospica. Kakva je situacija na području općine Tešanj i da li ima razloga za
strah pitali smo šeficu dječijeg dispanzera dr. Aidu Mehić-Ahmić, specijalistu pedijatrije iz JZU Dom zdravlja ”Izudin Mulabećirović-Izo”.

”Aktuelna epidemija malih boginja odnosno morbila nas podsjete da je vakcinacija neophodna. Što se tiče općine Tešanj, mi zasada nemamo razloga za zabrinutost, pošto je odziv na vakcinaciju na našoj općini jako dobar. Protekle 2018.godine ona je iznosila 95%, ja mislim da je to jako dobar rezultat i prethodne dvije godine smo imali istu takvu procijepljenost. Kada govorimo o aktuelnoj epidemiji još nismo primjetili odnosno i nismo imali ni jedan sumnjivi slučaj za morbile. ” – kazala je između ostalog za ZOS radio dr. Aida Mehić-Ahmić.

Epidemiolozi su u strahu da je ovo početak širenja zaraze te da se narednih dana može očekivati povećan broj oboljelih u svim gradovima, s obzirom na to da je broj vakcinisanih u padu. Na nekim područjima BiH čak je ispod 50 posto!

Kako smo saznali od dr. Aide Mehić-Ahmić prosvjetljenost građana na području općine Tešanj o neophodnosti redovnog vakcinisanja je odlična obzirom da je stepen vakcinisanosti 95%. Ističe da ovi pokazatelji govore da je kolektivni imunitet stanovništva na našem području jako dobar, a kada je riječ o ZDK sličan stepen vakcinisanosti imaju još općine Žepče i Zavidovići.

Pojašnjava da je visok stepen vakcinisanosti i djelo ljekara koji se trude razgovarati sa roditeljima i da nikad ne postupaju po principu ”hoćeš-nećeš – to je tvoj problem”, jer kako kaže dr. Aida Mehić-Ahmić to je problem svih nas.

Prema njenim riječima od morbila će uglavnom oboljeti nevakcinisana djeca odnosno to mogu biti djeca mlađa od godinu dana, jer prva doza vakcine se dobija u dobi od 12 do 15 mjeseci a druga doza od 4 do 6 godina. Vakcina se ne daje bebama zato što bebe imaju imunitet koji su naslijedile od majke, ali problem je što su majke nevakcinisane danas pa zato bebe nemaju taj imunitet i nažalost obole.

Ospice se prenose zrakom kapljicama iz nosa, grla i usta zaražene osobe koja kašlje, kiše ili pri govoru. Ova bolest uzrokuje visoku temperaturu, kašalj, curenje iz nosa, suzne oči i crveni osip koji se sa lica širi na cijelo tijelo. Simptomi mogu trajati jednu do dvije sedmice.

Dr. Aida Mehić-Ahmić je pozvala roditelje koji nisu vakcinisali svoju djecu da to učine, a kako bi se izbjegla teška oboljenja koja često mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.

Prije uvođenja vakcinacije morbile su bile gotovo obavezna bolest u djetinjstvu, danas su one rijetka bolest sa sporadičnim javljanjem, zahvaljujući vakcinaciji, a obolijevaju uglavnom male bebe u vrijeme kad se smanjuje broj antitijela dobijenih od majke kao i nevakcinisane osobe. Imunitet poslije morbila je trajan.

spot_img

Povezani postovi

Benjamin Hasanić iz Maglaja večeras nastupa u Superstaru – Pomozite mu da dođe do finala i glasajte!

Benjamin Hasanić, talentirani pjevač iz Maglaja, trenutno boravi u...

Tešanj: Velike saobraćajne gužve zbog kiše i snijega

Danas se u Tešnju bilježe velike saobraćajne gužve zbog...

Kemalu Ljevakoviću dodijeljena prva nagrada na književnom konkursu u Italiji

Književniku Kemalu Ljevaković je dodijeljena Međunarodna književna nagrada za...

Nova podrška u Maglaju: „Kutak sreće“ mijenja živote djece i roditelja

U Maglaju od skora djeluje Udruženje građana Dnevni centar...