Tešanj: Najmlađi svjesni opasnosti u saobraćaju

/

Svako dijete u okviru svojih prava koja moraju biti poštovana ima između ostalog i pravo na sigurnost. Kada je riječ o radionicama i projektima a koji se odnose na ovu oblast, najčešće se govori o sigurnosti najmlađih u saobraćaju.

U sklopu obilježavanje Dječije nedjelje na području ZDK razgovarali smo sa učenicima OŠ ”Rešad Kadić” na ovu temu.

Razmišljanja učenika su po ovom pitanju bila gotovo ista a to je da dijete koje se ne osjeća sigurno u svojoj kući, ne može se osjećati sigurno ni u vanjskom svijetu.

Sve veći broj saobraćajnih nezgoda sa teškim posljedicama, uz neprilagođenu brzinu jedan su od najvećih izazova za sigurnost djece kao i činjenica kako se boriti i obezbjediti sigurnost svakog djeteta. Iako zakonski propisi decidno tretiraju ovu oblast, nesavjesni vozači vrlo često dovode u pitanje život djece na ulici, ali i svoj sopstveni.

Učenici ističu da ponekad na pješačkom prelazu moraju čekati jako dugo dok se neko auto zaustavi i dopusti im da pređu ulicu i kako sami iznose većinom se zaustave roditelji sa djecom jer bolje razumiju sigurnost djeteta.

Stalna edukacija najmlađih u saobraćaju je postala prioritet svih obrazovnih institucija ali i pripadnika policije, pa su vrlo česta tematska predavanja za najmlađe u njihovim školama na ovu temu. Cilj ovakvih predavanja je povećanje i broja educirane djece o važnosti poznavanja prometnih pravila, znakova i ponašanja u prometu..

S druge strane učenici su iznijeli i svoja očekivanja da stariji brinu o njihovoj sigurnost bez obzira da li imaju djecu ili ne. Veliko negodovanje su izrazili i zbog fizičkog nasilja koje se primjenjuje u nekim porodicama a u cilju kažnjavanja djeteta.

Djeca su rizična skupina jer im nedostaju informacije o zlostavljanju djece i načinima prevencije zlostavljanja, bespomoćna su i nesamostalna, te izolirana od izvora podrške i pomoći. Mnoga djeca trpe nasilje prepuštena sama sebi, ne znajući što bi mogla učiniti. Sve veći problem u ovom domenu predstavlja vršnjačko nasilje, o kome se još uvijek malo zna. Svako dijete mora znati da ima pravo da bude sigurno u svojoj školi, kući, ulici …

”Nasiljem nad djecom se ne postižu nikakvi pozitivni rezultati, već sasvim suprotno. Ta djeca koja budu žrtve najčešće su naučeni ili misle da je tako ispravno što svakako nije. Djeca danas izlaze van kuće i bez roditelja, što ih nekada može koštati života. Postoje određene mjere sigurnosti koje se mogu poduzeti u takvim slučajevima. Ali svi misle da je
bezopasno i da se njima neće ništa desiti, i dok se nekome nešto ne desi neće naučiti lekciju, što je nije pohvalno i ne trebamo učiti na greškama, trebamo učiti da ih ne pravimo” – poruka je jedne od učenica.

Prema Konvenciji države potpisnice poduzeti će odgovarajuće mjere, uključujući zakonske, upravne, socijalne i prosvjetne mjere, kako bi djecu zaštitile od nezakonite upotrebe opojnih droga i sredstava koji su opisani u važećim međunarodnim ugovorima te spriječiti korištenje djece u nezakonitoj proizvodnji i trgovini takvim tvarima.

spot_img

Povezani postovi

Benjamin Hasanić iz Maglaja večeras nastupa u Superstaru – Pomozite mu da dođe do finala i glasajte!

Benjamin Hasanić, talentirani pjevač iz Maglaja, trenutno boravi u...

Tešanj: Velike saobraćajne gužve zbog kiše i snijega

Danas se u Tešnju bilježe velike saobraćajne gužve zbog...

Kemalu Ljevakoviću dodijeljena prva nagrada na književnom konkursu u Italiji

Književniku Kemalu Ljevaković je dodijeljena Međunarodna književna nagrada za...

Nova podrška u Maglaju: „Kutak sreće“ mijenja živote djece i roditelja

U Maglaju od skora djeluje Udruženje građana Dnevni centar...