Nepovoljna hidrorološka situacija je ove godine donijela i niz redukcija u vodovodnim sistemima na području cijele BiH. Preduzeća koja upravljaju vodovodima su shodno situaciji bila prinuđena uvesti redukcije na potrošnju vode.
Većina građana izražavala je svoje nezadovoljstvo putem društvenih mreža, zbog
nedostatka vode. Kako smo saznali prilikom posjete JP ”Rad” Tešanj, drugog izlaza nije bilo, jer se potrošnja vode povećavala iz dana u dan. No, većinu stanovnika Tešnja koji koriste vodu iz vodovodnog sistema kojim upravlja JP Rad Tešanj, obradovala je vijest da se radi na izgradnji novog bunara u Jelah polju, koji će obezbjediti nove količine pitke vode.
”Pa, evo rekao bih da je to za nas veoma značajan projekat, da je riječ o projektu ranga
vrijednosti do 300 hiljada maraka, da smo ušli zajedno sa Kantonom i Općinom u finansiranje tog projekta. Kanton i Općina će dati pola od te investicijske vrijednosti, a mi ćemo uložiti pola sredstva JP Rad. Smatram da u ovom sistemu upravljanja sa tri odovoda, a posebno sa najvažnijim izvorištem Jelah polje, imamo značajan pomak naprijed. Jedno novo važno jačanje kapaciteta vodoizvorišta. Zasad, ne bih govorio u kojoj mjeri ali očekivanja su da će to biti najmanje 10% više vode i u nekom radnom optimumu, ali naravno i u ovim kritičnim periodima, kada je nestašica vode na vodoizvorištima. Smatram da ćemo ako Bog da imati, takvi su prvi pokazatelji, jedan od najkvalitetnijih bunara
na tom prostoru.”- pojašnjava direktor JP ”Rad” Tešanj, Mirsad Šaranović.
Ranije samo izvještavali da se očekuje priključenje novog bunara na vodovodni sistem do
kraja godine. Iako će na ovaj način biti obezbijeđene dodatne količine vode, u sušnim godinama poput ove stanovništvo će morati početi ponašati se odgovornije.
”Jako veliki problem je neumjerena i ne svrsi shodna potrošnja vode. Dakle, sanitarna voda
nije predviđena za određene namjene za zalivanje vrtova, bašti, plastenika itd. Mi smo imali par povoljnih hidroloških godina, ali ove godine je situacija sasvim drugačija, i smatram da bi svi trebali odgovorno da se odnosimo spram tog resursa, na način da razumijemo da mi ako prekomjerne količine trošimo, da će nedostajati komšijama. I smatram da je to jedan vid naše odgovornosti i solidarnosti i da moramo promjeniti, odnos prema potrošnji vode posebno u prilikama kada je nestašica.”, zaključuje Mirsad Šaranović, direktor JP ”Rad” Tešanj
Za nadati se da će redukcije uskoro postati samo dio prošlosti, te da se stanovništvo Tešnja više neće morati suočavati sa nestašicom vode.