S dolaskom jeseni stigle su nam tikve raznih veličina i oblika. U domaćinstvu su popularne jer su hranjive, zdrave, ali i vrlo dekorativne. O ljekovitim svojstvima tikve zna se gotovo sve. Ovo povrće sadrži visok nivo antioksidanata i karotena, a pogotovo vitamina C i E. Tikva snižava rizik od raka, srčanih bolesti, očne mrene i moždanog udara. I najbolje od svega, možete je poslužiti sirovu, kuhanu na pari, pečenu u rerni ili kao dodatak kuhanju
Pekmez od tikve
Sastojci:
660 g pirea od pečene butternut tikve
150 g smeđeg šećera
kašika mljevenog cimeta
kašika mljevenog muškatnog oraščića
naribana korica od 1 limuna
kašika limunovog soka
Priprema:
Tikvu prerežite na pola i očistite od sjemenki. Rernu uključite na 180 stepeni. Posložite tikvu u tepsiju, koju ste prekrili papirom za pečenje. Tikve okrenite tako da ravna strana bude prema dolje. Pecite ih 20-25 minuta, dok ne postanu potpuno mekane. Kašikom odvojite tikvu od kore i pečenu tikvu propasirajte kroz cjedilo. Pasiranu tikvu stavite u dublji lonac, dodajte šećer i začine i kuhajte na laganoj vatri. Pošto je veoma gust, pekmez će prilikom ključanja špricati pa pripazite da vas ne opeče. Najbolje je miješati dugom kuhačom. Pekmez kuhajte 10 minuta uz konstantno miješanje. Nakon 10 minuta dodajte kašiku soka od limuna i kuhajte još 10 minuta. Sada bi vam trebao biti zadovoljavajuće gustoće. Pekmez prebacite u čistu teglu i čuvajte na hladnom mjestu. Ako radite veću količinu, u više tegli, onda, kada naspete vrući pekmez u teglu, odmah ga zatvorite i preokrenite naopako, kako bi vam se teglica vakumirala.
Za doručak iskoriste ostatak pečene tikve
Sastojci:
150 g pirea od tikve
150 ml mlijeka
kašičica tamnog muscovado šećera
2 kašike zobenog brašna
kašika lanenog brašna
jaje
cimet
klinčić
đumbir
Priprema:
Ako nemate pire od tikve, lako ćete ga pripremiti: jednostavno meso pečene tikve stavite u električnu sjeckalicu i blendajte dok ne dobijete glatku smjesu. Pire od tikve, šećer i mlijeko stavite u manju posudu, dobro promiješajte i stavite na laganu vatru. Dodajte zobeno i laneno brašno, te začine koje možete prilagoditi prema svom ukusu. Kada ste dobro umiješali sva brašna, vrijeme je da u kašu dodate i jaje. Vrlo je važno da kašu sve vrijeme miješate, a kad ubacite jaje, trebate ga dobro i brzo umiješati, kako bismo izbjegli komadiće kuhanog jajeta u kaši. Ono što želimo jeste da jaje “nestane” i da se sve dobro poveže i napravi kremastim. Kašu kuhajte uz miješanje dok se ne zgusne i mjehurići zraka počnu izlaziti van, slično kao kod kuhanja palente. Kaša bi vam s pjenjače, kada je podignete, trebala polagano padati nazad u posudu. Kašu možete poslužiti uz malo marmelade od kajsije, maline, smokve… prema vašem ukusu.
azra.ba/zosradio.ba