Ponovo lijepe vijesti dolaze iz Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli. Jedna od najtežih bolesti jetre, hepatitis C, od sada je potpuno izlječiva. Stopostotno izlječenje hroničnog hepatitisa C omogućava novi tretman koji se već počeo primjenjivati. Šta tretman podrazumijeva objasnio je Nermin Salkić, specijalista interne medicine i subspecijaliste-gastroenterohepatologije u UKC-u u Tuzli.
“Treba istaći da metoda nije dostupna samo u UKC Tuzla, već u cijeloj BiH. Radi se o revolucionarnom tretmanu koji je dramatično promijenio uspješnost liječenja hroničnog hepatitisa C. Prije smo mogli liječiti 50-60% slučajeva. U posljednjih nekolika godina pojavila su se dva proizvoda koja imaju efikasnost od 95-100 posto. Od otkrića pencilina i antibiotika nismo imali slučaj kako bi jednu bolest za nekoliko godina stavili pod kontrolu. Ovo je veliki korak za svjetsku medicinu i drago mi je da je BiH dio toga”, rekao je Salkić.
On je naglasio da se radi o tretmanu i liječenju uz pomoć tableta, javlja N1. “Prijašnje liječenje je imalo teške nuspojave. Sada su nuspojave jako blage i radi se o sigurnom i dobrom tretmanu. Već 15 pacijenata smo izliječili od hepatitisa C. Jednom pacijentu smo transplatirali jetru i ovim tretmanom je izliječen”, kazao je specijalista interne medicine i subspecijaliste-gastroenterohepatologije. Gost jutarnjeg programa N1 televizije je kazao da su Fond RS i Federalni fond uložili enormne napore da se ovaj tretman stavi na tržište BiH. “Tretman je dosta skup i mjeri se u hiljadama maraka. U ovom slučaju ne treba gledati sve kroz novac, i zahvaljujem se fondovima koji su uložili napor da imamo besplatan tretman za 30. pacijenata”, izjavio je Salkić dodavši da je ciroza jetre puno češće stanje nego što se zna. Salkić je otkrio i da je BiH druga odzada po broju doktora u odnosu na broj stanovnika. “Samo je Albanija na toj listi iza BiH. Trudimo se i mislim da uspijevamo kada je u pitanju gastroenterologija u Tuzli, Sarajevu, Mostaru i Banjaluci.”