Osim što nije dobro kasno večerati zbog mogućeg povećanja tjelesne težine, žgaravice, te nesanice, odlazak na spavanje odmah nakon večere, povećava rizik za moždani udar za čak 66 posto i zato se odlazak na spavanje preporučuje najranije sat nakon večere, rezultat je istraživanja stručnjaka s Medicinskog fakulteta u Ionini, u Grčkoj.
Stručnjaci su proučavali oko 500 osoba, od kojih je polovina imala moždani udar, a druga polovina akutni koronarni sindrom (česti oblik srčanih bolesti sa smanjenim dotokom krvi u srce zbog začepljenih arterija).
Ispitanike su podijelili u dvije grupe, one koji su pričekali 60 do 70 minuta nakon večere pa su išli u krevet i one koji su odmah išli na spavanje. U drugoj grupi su ljudi imali 66 posto veću šansu da dožive moždani udar, dok su osobe koje su pričekale između 70 i 120 minuta bile 76 posto zaštićenije.
Osim toga, odlazak na počinak barem sat poslije večere smanjuje rizik od akutnog koronarnog sindroma.
Refluks je, također, jedna od posljedica suviše brzog odlaska u krevet nakon jela. U ležećem položaju se pogoršava situacija u kojoj se stomačna kiselina vraća u grlo, a dugoročne posljedice su oštećenje sluzokože jednjaka. Pojava gorušice i podrigivanje zbog ranog odlaska u krevet nastaju zbog tegoba s varenjem koje organizam ima u ležećem, opuštenom položaju, javlja Tanjug.