Da li vjerujete u ove mitove o zdravlju?

/

Određeni zdravstveni savjeti s godinama su se uvriježili iako prema riječima stručnjaka, neki od njih jednostavno ne “drže vodu”.

Perete li zube odmah nakon jela? Mislite da hrana bijele boje nije važna za zdravlje? To su samo neke od brojnih zdravstvenih zabluda. Kako navodi goodhousekeeping.com, ova nova pravila su znatno efikasnija i lakša za sprovođenje. 

 

Staro pravilo: Jedite hranu različitih boja 

 

Vrlo često se naglašava važnost raznolike i raznovrsne prehrane, a važni antioksidansi nalaze se u različitoj hrani, a kako bismo ih sve pravilno unosili u organizam, važno je jesti “šarenu” hranu. Tako su važni antioksidansi u crvenoj hrani (likopeni u paradajzu) pa sve do plave i ljubičaste (antocijanini u bobičastom voću i grožđu i narandžaste (beta-karoten u šargarepi). 

 

Novo pravilo: I bijela boja je boja 

 

Karfiol je prepun jedinjenja koja su moćna u borbi protiv karcinoma, a vrlo slični sastojci se nalaze i u brokoliju. Bijeli i crveni luk takođe su vrlo blijede boje, ali zapravo sjajno štite želudac i debelo crijevo. Pečurke su takođe bogate antioksidansima, i to u jednakoj mjeri kao i grašak, šargarepa i crvene paprike. 

 

Staro pravilo: Za gvožđe jedite meso 

 

Godinama se ženama savjetuje da jedu umjerene količine nemasne govedine, jer je upravo to najbolji izvor gvožđa. Iako je meso bogato gvožđem, postoji uvjerljiv dokaz da hemijsko jedinjenje gvožđa povećava rizik od srčanih bolesti kod nekih žena, a takođe se povezuje s višim rizikom od raka debelog crijeva. 

 

Novo pravilo: Gvožđe se krije u zelenim namirnicama 

 

Ako ste mlađi od pedeset godina, preporučena dnevna doza gvožđa je 18 miligrama, a nakon menopauze, ta doza se smanjuje na osam miligrama. Zdravi izvori gvožđa su tamno zeleno lisnato povrće, mahunarke, sušeno voće i šećerna melasa. Osim gvožđa, ove namirnice su bogate vitaminom C koji pomaže apsorpciji gvožđa. 

 

Staro pravilo: Izbjegavajte prerađenu hranu 

 

Ovo je jako dobar savjet, ako se odnosi na namirnice poput kolačića, bijelog hleba i slatkih žitarica. Te namirnice mogu biti prepune šećera, a manjkave po pitanju hranjivih materija koje se nalaze u manje rafiniranim proizvodima. 

 

Novo pravilo: Ne nastaje sva hrana na isti način 

 

Tunjevina u konzervi, smrznuti pirinač, tjestenina od cijelog zrna – može se u trenutku pretvoriti u zdravu večeru. Nisu loše ni obrađene mahunarke poput konzerviranog graška ili pasulja. Osim toga, nedavno je istraživanje pokazalo i kako mahunarke sprječavaju gojaznost i smanjuju zdravstvene rizike kod gojaznih osoba. 

 

Staro pravilo: Prije vežbanja treba se dobro istegnuti 

 

Obično se smatra kako se dobrim istezanjem prije vježbanja može izbjeći bolna upala mišića pa zato gotovo svi tako započinju vježbanje. Međutim, stručnjaci tvrde kako statičko istezanje zapravo ne štiti od povreda. Osim toga, istraživanja pokazuju kako oni koji bez zagrijavanja počnu da dižu veću težinu i trče brže od onih koji se prvo istežu. 

 

Novo pravilo: Počnite da vježbate bez zagrijavanja 

 

Započnite vježbanje laganim trčanjem, a istezanje svakako ostavite za sam kraj vježbanja. Osim toga, stručnjaci navode kako je svega 10 minuta istezanja barem dva do tri puta nedjeljno sasvim dovoljno. 

 

Staro pravilo: Cipele treba promijeniti na svakih šest mjeseci 

 

Osim očitih znakova poput istrošenih potplata, rupa i gužvanja tkanine, mnogi preporučuju promjenu obuće svakih šest mjeseci. Međutim, činjenica je da ne postoje čvrsti dokazi o pravom trenutku za promjenu cipela. 

 

Novo pravilo: Mijenjajte obuću koju nosite 

 

Jedno istraživanje pokazalo je kako trkači koji naizmjenično nose različite parove patika imaju 39 posto manje šanse za povredu. To je stvarno dobra vijest – dobar razlog da imate što više cipela. 

 

Staro pravilo: Čučnjevi su loši za koljena 

 

Treneri upozoravaju da bi osobe s problemima s koljenima trebalo da izbjegavaju čučnjeve, jer to može naštetiti već postojećem stanju. U najmanju ruku treba biti posebno oprezan i prilikom izvođenja čučnjeva i pripaziti na to da koljena ne pređu ivicu nožnih prstiju. 

 

Novo pravilo: Radite još više čučnjeva 

 

Što više ojačate zadnjicu i butine, to će pomoći u jačanju i stabilizaciji zglobova koljena. Što se tiče prelaska koljena preko ivice nožnih prstiju, ne pretjerujte, jer postoji opasnost povrede donjeg dijela leđa. 

 

Staro pravilo: Odjeću perite u hladnoj vodi 

 

Možda je to nježnije prema planeti Zemlji, ali mikrobiolozi tvrde kako je odjeća nakon pranja u hladnoj vodi daleko od čiste. To je posebno opasno po pitanju donjeg veša i kuhinjskih krpa. 

 

Novo pravilo: Pojačajte temperaturu 

 

Odjeću perite u toploj vodi. Obavezno odvajajte veš koji na sebi ima više bakterija (poput čarapa, donjeg veša i posteljine) i kuhinjske krpe. Obavezno nakon diranja prljave odjeće dobro operite ruke. 

 

Staro pravilo: Zube perite odmah nakon obroka 

 

Ovo je vrlo loša ideja ako ste upravo konzumirali kiselu hranu ili piće (na primjer mineralna voda, agrumi, paradajz, vino, kafa, čaj). Kiselina slabi zubnu gleđ pa ako odmah operete zube, postoji velika šansa da ćete tako oštetiti i samu gleđ. 

 

Novo pravilo: Dobro isperite zube 

 

Kako biste se oslobodili ostataka hrane, usta dobro isperite vodom nakon obroka. Nakon toga pričekajte 30 do 60 minuta da zubna gleđ ponovno očvrsne i tek nakon toga operite zube četkicom. 

Izvor

spot_img

Povezani postovi

Pogodila vas je sandžija? Evo šta ovaj narodni izraz stvarno znači

Izraz sandžija jedan je od mnogih narodnih izraza koji...

Uzimate antibiotik bez recepta? – Evo zašto je to jako opasno

Svjetska sedmica svjesnosti o antibioticima se već niz godina obilježava...

Ova biljka odlično pročišćava zrak u prostoriji: Ako odjeću sušite u kući, nabavite je

Naučnici iz NASA-e tvrde da sobne biljke mogu značajno...

Facebook Messenger uvodi HD videopozive i AI pozadine

Meta je najavila niz poboljšanja za svoju aplikaciju Facebook...