NAJGORI SCENARIJ: U Hrvatskoj bi moglo prezimiti preko 50 tisuća izbjeglica!?

/

Iako se izbjeglice i dalje usmjeravaju na zapad uglavnom preko Mađarske, a u tomu im pomaže i policija, Hrvatska se i dalje nalazi pod velikim pritiskom priljeva tisuća izbjeglica sa svoje istočne granice, kao i kritikama Mađarske i Slovenije. Granični prikazi sa Srbijom jesu zatvoreni, no to ne sprječava izbjeglice da preko polja ulaze u Hrvatsku koja potom traži način kako ih prebaciti u Mađarsku, ili pak Sloveniju. Za sada, izbjeglički val u potpunosti zaobilazi BiH, iako su institucije naše zemlje pojačale nadzor i utvrdile akcijski plan s dvije komponentne-sigurnosnom i onom humanitarnom. Očito je kako je otvaranje koridora preko Mađarske za sada našu zemlju stavlja izvan izbjegličke rute, iako su predstavnici sigurnosnih agencija, Vijeća ministara i Službe za poslove sa strancima spremne i na drugi scenarij ukoliko bi Mađarska zatvorila granicu s Hrvatskom.
Ipak, pozitivne vijesti dolaze sa srbijansko-mađarske granice pa su tako ministri unutarnjih poslova te dvije države Nebojša Stefanović i Szandor Pinter, simbolično uklanjajući prvu ogradu, ponovo pustili u promet prijelaz Horgoš 1, dok će se na prijelazu Horgoš 2 provoditi postupci u vezi s migrantima. No, dobre vijesti ne dolaze s hrvatsko-mađarske granice pa su tako Mađari postavili čelična vrata na svojoj strani graničnog prijelaza Baranjsko Petrovo Selo-Beremend, a u pripremi je i bodljikava žica. Stigli su i bageri, strojevi za čišćenje terena tzv. malčeri, strojevi za nabijanje stupova za ogradu, žica za ogradu, bodljikava žica te je počela gradnja ograde. Na granični prijelaz Beremend stigao je konvoj oklopnih vozila, a ministarstvo obrane pozvalo je na mobilizaciju pričuvnog sastava vojske. Na granici Hrvatske i Slovenije također ne ide tako glatko, pa nakon više od 24 sata čekanja na GP Harmica izbjeglice gube strpljenje. Naime, autobusi su odvezli jedan dio izbjeglica sa slovensko-hrvatske granice, no određeni dio i dalje se zadržava

Gradi se šatorsko naselje

Jučer je zbog velikih broja izbjeglica uslijedila i totalna blokada željezničkog prometa, pa su tako Slovenske željeznice obustavile promet međunarodnih vlakova na graničnim prijelazima s Hrvatskom, a promet vlakova obustavljen je i na graničnim prijelazima sa Srbijom i Mađarskoj.
Najveći je pritisak migranata na području Tovarnika gdje je jučer u jednom trenutku bilo čak 3900 ljudi, koji su se tijekom dana autobusima prevozili prema graničnim prijelazima s Mađarskom. S druge strane na graničnim prijelazima sa Slovenijom (Bregana i Harmica) nalazilo se oko 700 migranata koji čekaju ulazak u Sloveniju.
S obzirom na pogoršanje vremena, u Tovarniku traje gradnja velikog šatorskog naselja koje će moći prihvatiti oko 5000 izbjeglica. Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko jučer je u Tovarniku kazao da je situacija katastrofalna, za što je optužio Vladu.
-Otvorili smo granice Balkanu, a zatvorili Europskoj uniji, upozorio je Karamarko.
Nezadovoljan je i saborski zastupnik i predsjednik Istarskih demokrata (ID) Damir Kajin koji se zapitao zašto i Hrvatska ne bi poslala vojsku na granicu ako to zbog izbjeglica čine druge zemlje.
-Ako Njemačka, Mađarska, Austrija i Slovenija na granicu šalju vojsku, zašto to ne čini i Hrvatska, čiji se sigurnosni sustav raspao, upitao se Kajin, koji predviđa kako bi u Hrvatskoj po svemu sudeći moglo zimovati 50, 60, možda i sto tisuća izbjeglica, i to ne jednu zimu, nego više.
-Do konca godine preko Hrvatske će proći najmanje 200 tisuća ljudi, ide zima, snijeg i bolesti, treba se pripremiti na ono najgore da će kod nas ostati između 50 i 70 tisuća ljudi, naglasio je Kajin.

Par8281083_923621S0

Ilegalno u Mađarsku

Zanimljivost u cijeloj priči je činjenica da hrvatska policija pomaže izbjeglicama ilegalno prijeći u Mađarsku i to kod Botova, pa je tako samo u jednoj noći u Mađarsku ušlo preko dvije tisuće ljudi. Uz 4000 njih koji su tim prijelazom u Mađarsku ušli dan ranije, ilegalni prijelaz kod Botova postao je jedan od najčešće korištenih u ovoj migracijskoj krizi.
Nakon što su mađarski dužnosnici napali Hrvatsku zbog njezina plana B oko izbjeglica koje šalje prema toj državi, u nedjelju su se, čini se, usredotočili i na Rumunjsku.

Austrija pod pritiskom

S druge strane problem je očito širi te nadilazi i kapacitete Austrije u koju izbjeglice za sada većinom odlaze te je ta država počela odbijati neke migrante koji pokušavaju ući u tu zemlju preko granice sa Slovenijom, objavila je u nedjelju štajerska policija.
Ulazak je zabranjen za 100 izbjeglica jer nisu imali odgovarajuće dokumente niti su tražili azil na graničnom prijelazu Šentilj/Spielfeld, a istodobno, austrijska ministrica unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner kazala je kako nema razumijevanja za izbjeglice koji ne traže azil na Balkanu nego umjesto toga pokušavaju doći do bogatijih zemalja. Naime, temeljem propisa EU izbjeglice moraju podnijeti zahtjeve u prvoj zemlji EU u koju uđu.

Prebacivanje u druge zemlje

Europska komisija i luksemburško predsjedništvo EU-a rade na planu da se u druge države članice presele i izbjeglice iz Hrvatske i Slovenije, piše u nedjelju Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Po informacijama kojima raspolaže list, prijedlog će razmotriti ministri unutarnjih poslova EU-a na sastanku u utorak.

Mađari: Hrvatska sudjeluje u krijumčarenju ljudi

Glasnogovornik mađarske vlade Zoltan Kovacs i jučer je branio politiku svoje zemlje i premijera Viktora Orbana prema problemu izbjeglica. Ni ovom prilikom nije propustio napasti Hrvatsku, čiju je vlast optužio da de facto sudjeluje u krijumčarenju ljudi s obzirom da prevozi izbjeglice preko svog teritorija bez ikakve procedure.

Preko 25 tisuća ljudi

U Hrvatsku je od 16. rujna ušlo nešto više od 25 tisuća migranata, a najveći je pritisak migranata na području Tovarnika koji se autobusima prevoze prema graničnim prijelazima s Mađarskom, izvijestilo je Ministarstvo unutarnjih poslova RH.

spot_img

Povezani postovi

Dječak koji je počinio masovno ubistvo u Ribnikaru pristao da svjedoči

Dječak K. K. koji je hicima iz očeva pištolja...

Stižu nova pravila u turizmu u Hrvatskoj: Usluga u kojoj omjer cijene i kvaliteta nije u balansu loša je poruka

Vlada Hrvatske snažno pridonosi razvoju održivog turizma te od...

Vojni rok obavezan u Hrvatskoj od 2025, evo koliko će trajati

Potpredsjednik Vlade Hrvatske i ministar odbrane Ivan Anušić izjavio...

Zemljotres jačine 4,6 po Richteru pogodio Zagreb i okolinu

Podrhtavanje tla ovog jutra zabilježeno je u susjednoj Hrvatskoj,...