Pojas Gaze već godinama je suočen sa problemom nedostatka građevinskog materijala zbog apsolutne izraelske blokade te regije, a s ciljem ublažavanja te krize dvije palestinske mlade inženjerke su izumile nezapaljive brikete i cigle od pepela drveta i uglja.
Majed al-Misheravi i Ravan Abdullatif su nedavno završile Građevinski fakultet na Univerzitetu u Gazi, a predanim radom su došle do nove vrste građevinskog materijala kako bi bar malo pomogle svojim sunarodnjacima u Gazi koja je odveć devastirana u ranijim izraelskim napadima, a obnova u datim okolnostima izraelske blokade se čini neizvodivom.
Misheravi je u razgovoru sa novinarom AA istakla da su novi građevnski materijal proizvele nakon brojnih neuspjelih pokušaja, ali da je volja pobijedila jer nisu odustale.
Mlade inženjerke su svoje brikete poslale i na Institut u Japanu, odakle su dobile pozitivan odgovor da se ti briketi mogu pouzdano koristiti u građevini.
Institut iz Japana je dao najbolje ocjene za izum, a dvije mlade inženjerke su pozvane i ovih dana se spremaju da putuju u posjetu tom japanskom centru.
“Brikete pravimo od pepela drveta i uglja. Izuzetno je lagan, ali ujedno i čvrsr, otporan i nezapaljiv. Proizvodnja je jeftinija za 30 posto u odnosu na kamene cigle. Ovo je proizvod koji sam sa prijateljicom izumila nakon šest mjeseci predanog rada“, kazala je Misheravi.
Ističući da je izraelskom blokadom Gaza pretvorena u najveći svjetski zatvor na otvorenom, Misheravije je kazala kako je jedan od najvećih problema u toj regiji zabrana uvoza kamena, pijeska i cementa. Upravo je to bio motiv da radi na projektu alternativnih građevinskih materijala.
“Naš izum je prihvaćen u Gazi i od strane struke i naroda. U augustu prošle godine je prvi put upotrijebljena naša cigla u gradnji jedne kuće, a od tada je potražnja sve veća.Trenutnekoličine pepela kojim raspolažemo dovoljne su za godinu proizvodnje, a u tom periodu već razmišljamo o novim alternativama“, kazala je Misheravi.
zosradio.ba/federalna.ba