Viši turski dužnosnik kazao je da je Ankara pružila informacije Francuskoj o jednom od pariskih napadača dva puta u posljednjih godinu dana, ali francuske vlasti nisu dale nikakav odgovor.
Niz zemalja – uključujući Francusku, Belgiju i Tursku – nastavile su ispitivati sigurnosne nedostatke koji su omogućili da dođe do smrtonosnog napada u petak u glavnom gradu Francuske.
U napadima je poginulo najmanje 132 ljudi, a odgovornost je preuzela grupa Islamska država Irak i Levant (ISIL).
Viši turski dužnosnik kazao je za Al Jazeeru da je riječ o jednom od napadača, 29-godišnjem Omaru Ismailu Mostefaiju, koji je poginuo u napadu na koncertnu halu Bataclan u petak navečer.
Mostefai je ušao u Tursku 2013. godine, a nakon što je napustio tu zemlju o njemu nema službenih zabilješki, dodao je dužnosnik.
U oktobru 2014. godine Francuska je zatražila informacije od turske obavještajne službe o četiri “osumnjičena terorista”, rekao je dužnosnik, dodajući kako su tokom istrage turske vlasti identificirale Mostefaija kao petog osumnjičenika.
Turske vlasti su “obavijestile svoje francuske kolege dva puta – u decembru 2014. i junu 2015. [o Mostefaiju]”, rekao je dužnosnik.
‘Efikasnija komunikacija’
“Mi, međutim, nismo dobili nikakvu povratnu informaciju od Francuske o tome. Tek nakon napada u Parizu turske su vlasti primile zahtjev za informacijama o Mostefaiju.”
Turska se nastavlja zalagati za veću razmjenu obavještajnih podataka.
“Ovo nije vrijeme za igru optuživanja, ali smo prisiljeni dijeliti ove informacije kako bismo rasvijetlili ranija putovanja Omara Ismaila Mostefaija”, rekao je dužnosnik.
“Ovaj slučaj jasno pokazuje da su dijeljenje obavještajnih podataka i efikasna komunikacija ključni u borbi protiv terorizma. Turska vlada očekuje tješnju saradnju od svojih saveznika u budućnosti”, zaključio je dužnosnik.
U govoru na samitu grupe 20 najrazvijenijih ekonomija svijeta (G20) u ponedjeljak, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan pozvao je na veću razmjenu obavještajnih informacija.
On je na skupu koji se održava u Antaliji u Turskoj rekao da je očigledno kako postoji bliska veza između ekonomskog i sigurnosnog polja, kao i da su napadi u Parizu još jednom pokazali da ekonomski problemi zavise od političkih, socijalnih i kulturnih pitanja.
Erdogan je kazao da će lideri uputiti “snažnu poruku” u vezi s borbom protiv međunarodnog terorizma, ali nije precizirao tačne korake.