U svih 45 uzoraka tla koji su uzeti s poplavljenih i nepoplavljenih područja Ulišnjaka, Liješnice, Omerdinog Polja, Bijele Ploče, Poljica te gradskog područja otkriveni su teški metali: nikl, vanadij, hrom i barij, i to daleko iznad dozvoljenih maksimalnih vrijednosti. Ipak, razloga za zabrinutost nema, tvrde stručnjaci s Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta (RGGF) Univerziteta Tuzla, jer prisustvo ova četiri teška metala u tlu je geogenog porijekla.
Zdrav život
Prezentacija naučnoistraživačkog projekta „Koncentracija teških metala i ukupnih karbonata u tlu šire okoline Maglaja” izazvala je veliko interesiranje građana, jer su naglasili da su čista voda, tlo i zrak preduvjet za zdrav život.
Uzroci su analizirani u jednom od najreferentnijih laboratorija ACME u Vankuveru (Kanada), dok je sadržaj ukupnih karbonata analiziran u laboratorijima RGGF-a u Tuzli.
Realizaciju projekta vrijednog oko 4.600 KM pomogli su Univerzitet Tuzla i RGGF, podršku je dalo Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, a proveli su ga profesori, asistenti i studenti s ovog fakulteta.
Nikl, vanadij, hrom i barij daleko iznad dozvoljenih maksimalnih vrijednosti pronađeni su u svim uzorcima, dok je povećano prisustvo cinka otkriveno u neposrednoj blizini Sarajevske ulice, a minimalno prekoračenje količine arsena analizom je otkriveno na području Liješnice.
Četiri elementa
– Što se tiče ova četiri elementa, vrlo je bitno kako se ta koncentracija manifestira na određene poljoprivredne kulture. Drago nam je da postoji interes da se ovaj projekt proširi i da se akcent stavi na poljoprivredne kulture – naglasio je dr. sc. Elvir Babajić, voditelj projekta, i dodao da bi bilo dobro, u skladu s finansijskim mogućnostima lokalne zajednice, vršiti stalni monitoring kvalitete tla, ali i vode i zraka.
Babajić: Proširenje projekta
Preporuka za sadnju
Veliku sposobnost akumulacije teških metala imaju, naprimjer, salata i špinat, pa se njihov uzgoj ne preporučuje na područjima gdje je otkriveno prisustvo teških metala. Srednju sposobnost akumulacije imaju: kelj, kupus, cvekla, bijela repa, rotkvica i krompir, malu: kukuruz, brokula, karfiol, jagoda, celer i kupinu, a vrlo malu: grah, grašak, dinja, paradajz, paprika, patlidžan i jabuka, pa su oni, može se reći, pogodni na područjima gdje je otkriveno prisustvo teških metala.
zosradio/avaz.ba