Turska je odobrila izvoz 30.000 tona mineralnog đubriva za poljoprivredne proizvođače u Bosni i Hercegovini, javlja Anadolija.
U Sarajevu je danas održan sastanak ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staše Košarca sa ambasadorom Turske u Bosni i Hercegovini Sadikom Baburom Girginom i ministrima poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede entiteta RS i Federacije BiH, Borisom Pašalićem i Šemsudinom Dedićem. Tema sastanka bila je izvoz mineralnog đubriva iz Turske u Bosnu i Hercegovinu, a to je tema o kojoj su Košarac i Girgrin razgovarali i krajem februara ove godine.
Poremećaj u snabdjevanju
Košarac je na konferenciji za novinare nakon sastanka podsjetio kako je došlo do poremećaja u snabdjevanju đubrivima na tržištima CEFTA-e i EU-a, koja su ranije bila najpristupačnija.
– S obzirom da Bosna i Hercegovina ima potpisan Ugovor o slobodnoj trgovini s Turske to znači da u prometu nema carinskih barijera i opterećenja – podsjetio je Košarac.
Rekao je kako je odobrenje isporuke mineralnog đubriva iz Turske za oba bh. entiteta rezultat ranijeg susreta člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorada Dodika i predsjednika Turske Redžep Tajipa Erdoana (Recepa Tayyipa Erdogana).
– Danas smo zvanično informisani da je riječ 25.000 tona “Kan” i 5.000 tona “Npk” đubriva. Informisani smo također da sedam proizvođača u Republici Turskoj očekuje da odaberemo proizvođača i da krenemo u tu vrstu obavljanja vanjsko trgovinskog prometa- rekao je Košarac, napominjući kako je na ovaj način obezbijeđen okvir da se u Bosnu i Hercegovinu iz Turske uveze mineralno đubrivo bez ikakvih carinskih obaveza, s obzirom na postojeći bilateralni Sporazum o slobodnoj trgovini.
Prema riječima Košarca, sve ostalo će biti aktivnosti na operativnom nivou u saradnji entitetskih ministarstava, a postoji također solidaran pristup entitetskih ministara da se obezbijedi neophodna količina mineralnog đubriva i za Distrikt Brčko.
Prijateljske zemlje
Na pitanje novinara kada se očekuje realizacija ove isporuke, Košarac je odgovorio da nakon što entitetska ministarstva definišu ko je osposobljen i ko može biti uvoznik, te o tome informišu državno ministarstvo koje će potom uputiti pismo Ambasadi Turske, posao može biti završen u roku od 24 sata.
Ambasador Girgin naglasio je kako je na današnjem sastanku bilo govora o tehničkim detaljima nabavke vještačkog mineralnog đubriva iz Turske.
– Naše dvije zemlje su prijateljske zemlje. Potreba poljoprivrednika u Bosni i Hercegovini za vještačkim đubrivom je realna. Mi smo veoma sretni što smo u prilici omogućiti izvoz ovih đubriva koja se proizvode u našoj zemlji – rekao je Girgin.
Dodao je kako su o potrebi đubriva obaviješteni od ministra Košarca, a o ovoj potrebi bilo je i riječi tokom susreta članova Predsjedništva BiH Dodika i predsjednika Republike Turske Erdoana tokom nedavno održanog Diplomatskog foruma u Antaliji.
– Mi smo danas prenijeli podatke i kontakte proizvođača mineralnih đubriva u Turskoj i sada je na bh. strani da donesu odluku koji će to biti proizvođač i te informacije prenesu nama – poručio je Girgin.
Dovoljne količine
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a Boris Pašalić rekao je kako entitetskim ministarstvima preostaje da se dogovore oko toga ko će biti uvoznik u Bosnu i Hercegovinu.
– Sugestija turske strane je da odaberemo jednu firmu samo zbog jednostavnijih procedura. Ukoliko je manje subjekata u tom lancu brže ćemo dobiti to đubrivo, a nama je cilj da naši poljoprivredni proizvođači to đubrivo imaju što prije – rekao je Pašalić.
Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudin Dedić zahvalio je Vladi Repulike Turske i predsjedniku te zemlje Erdoanu na odluci da se Bosni i Hercegovini isporuči mineralno đubrivo.
– Danas smo dobili informaciju da sedam izvoznika iz Republike Turske imaju odobrenje za izvoz đubriva u Bosnu i Hercegovinu. Dakle, pred nama je operativni dio posla kako bi u najkraćem mogućem roku mogli informisati poljoprivrednike da će u periodu proljetne sjetve imati na raspolaganju dovoljne količine mineralnih đubriva – poručio je Dedić, piše Avaz