Rat na pragu Evrope: Turski mediji najavili Erdoanovu invaziju na Siriju

/

ANKARA – Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdoan priprema kopnenu invaziju na Siriju, pišu lokalni turski mediji.

To bi građanski rat u toj državi pretvorilo u masovni međunarodni vojni sukob na samoj granici Evrope, objavio je hrvatski “Jutarnji list”.

Erdoan je odobrio promjenu pravila stupanja u sukobe, dogovorenih s turskim parlamentom, kako bi omogućio turskoj vojsci da udari na pozicije Islamske države, ali i režima sirijskog predsjednika Bašara al Asada.

Deklarisani cilj je uspostaviti tampon zonu za izbjeglice, a protiv Islamske države, ali glavni cilj intervencije biće sprečavanje nastanka kurdske države na granici s Turskom.

Kurdski gardisti u Siriji u proteklih nekoliko mjeseci uspostavili su kontrolu nad dijelom teritorije na sjeveru zemlje koji se graniči s Turskom.

“Nikad nećemo dopustiti uspostavljanje države na sjeveru Sirije, a na našem jugu. Nastavićemo svoju borbu protiv toga, bez obzira na cijenu”, izjavio je Erdogan ovog vikenda.

O planovima za vojnu invaziju Sirije raspravljano je na sjednici Nacionalnog savjeta za bezbjednost prije nekoliko dana, a mediji su obaviješteni kako bi Turska već do petka mogla poslati 18.000 vojnika preko granice.

Njihov bi cilj bio bi da se zauzme teritorija duga oko 100 kilometara i oko 30 široka, uključujući granični prelaz Jarablus, trenutno u rukama Islamske države i prelaz Azaz, koji trenutno drži Vojska slobodne Sirije (FSA), ali koji se nalazi se pod napadom ID.

Tampon zona omogućila bi Turskoj smještaj sirijskih izbjeglica izvan svoje teritorije, ali pod njenom zaštitom, a takođe bi spriječila i spajanje dvije teritorije trenutno pod kontrolom kurdskih militanata, koje Turska smatra neprijateljskom silom.

Za Erdoana i tursku vladu, Kurdski gardisti u Siriji su izdanak gerilske grupe PKK, koja se već decenijama bori za autonomiju Kurda na jugoistoku Turske.

Još nije potpuno jasno hoće li zaista doći do vojne akcije.

Vojska navodno nije previše zadovoljna planom ubacivanja kopnene vojske u građanski rat.

Ostaje i pitanje da li bi takva intervencija bila legalna prema turskom zakonu, bez glasanja u parlamentu, ili prema međunarodnim zakonima, bez rezolucije Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, piše “Dejli telegraf”, prenosi Blic.

Izvor


Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Oluja Boris u Europi: Zašto je postala katastrofa epskih razmjera?

Oluja Boris već je donijela ekstremne količine kiše širom...

Sve teža situacija sa poplavama u Europi: Proglašeno stanje prirodne katastrofe u Poljskoj

Gradonačelnik Lądek-Zdrója Tomasz Nowicki je već u subotu, 14....

Kako će se od novembra ulaziti u EU: Uzimanje otisaka i fotografiranje lica

Pregled pasoša, uzimanje otisaka najmanje četiri prsta i fotografiranje,...

Izbio veliki požar u Sutomoru

Vatrena stihija koja se pola sata nakon ponoći razbuktala...