Na prijedlog predsjednika Republike SrpskeMilorada Dodika u Banjoj Luci je počela posebna sjednica Narodne skupštine RS-a o raspisivanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH u tom entitetu.
Dodik je predložio i referendumsko pitanje koje glasi: “Da li podržavate neustavno i nezakonito nametanje zakona od strane visokog predstavnika međunarodne zajednice, a posebno nametnute zakone o Sudu i Tužilaštvu BiH i primjenu njihovih odluka na prostoru Republike Srpske?”.
„Lideri Republike Srpske su nam rekli da žele da pravosudni sistem radi bolje. Mi se slažemo s tim. Ali, referendum to ne čini.“ Ovo je poruka američke ambasadorice u BiH Maureen Cormack upućena u vezi s današnjim zasjedanjem Narodne skupštine RS-a.
Ukoliko bi parlament i usvojio odluku o referendumu, on bi se, naveo je Dodik u zahtjevu, trebalo da održi u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu te odluke. Ta odluka bi, ukoliko bude usvojena, morala dobiti potvrdu i u Vijeću naroda RS-a, a gotovo je izvjesno da bi na tu odluku veto uložio Klub Bošnjaka, što bi značajno usporilo stupanje na snagu te odluke.
Opozicija smatra da referenduma u RS-u ponovo neće biti i da Dodik manipulira tim pitanjem.
Ukoliko bi se u Narodnoj skupštini RS-a i usvojila odluka o raspisivanju referenduma u RS-u o nemetnutim odlukama visokog predstavnika, posebno zakona o Sudu i Tužilaštvu BiH, referendum bi mogao biti održan u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu te odluke, javlja Fena. To je predviđeno u zahtjevu za održavanje referenduma, kao i odluci o tom pitanju koju je poslanicima entitetskog parlamenta dostavio predsjednik RS-a Milorad Dodik.
„Narodna skupština RS-a odredit će vrijeme provođenja referenduma u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ove odluke“, navedeno je u materijalu koji je Dodik uputio parlamentarcima.
Dodik se obratio parlamentarcima, a kazao je da očekuje puni konsenzus o ovom pitanju.
Iz Delegacije Evropske unije BiH uputili su saopćenje koje potpisuju čelnik Delegacije ambasador Lars-Gunnar Wigemark, američka ambasadorica Maureen Cormack, britanski ambasador Edward Ferguson, francuska ambasadorica Claire Bodonyi, njemački konzulAdrian Pollmann te predstavnik italijanske ambasade.
Ove diplomate su jučer putovale u Banju Luku kako bi izrazili zabrinutost povodom najava o referendumu.
„Prepoznajemo i dijelimo stavove da postoje problemi s bh. sudovima i tužilaštvima na svim nivoima, pa tako i na državnom. Ali, struktuirani dijalog o pravosuđu je donio neke važne rezultate u procesuiranju ratnih zločina i postavlja temelje za uspostavu apelacionog suda na državnom nivou. Nova strategija o reformi sektora pravosuđa nudi okvir za pravne reforme: spremna je i harmonizirana na svim nivoima vlasti.
Želimo raditi zajedno u duhu partnerstva s vlastima u RS-u i drugim dijelovima zemlje, da se ojača pravosuđe u cijeloj zemlji, da se garantira njegova nezavisnost i nepristrasnost, kao i da se unaprijedi njihov rad i efektivnost u cilju da se vrati javno povjerenje u institucije“, kazali su.
Ponovili su zabrinutost da će referendum predstavljati nekonstitucionalan pokušaj ne reforme već slabljenja pravosuđa, te prijetnju neovisnosti i sigurnosti zemlje, u cjelini.
„Posljednja stvar koja treba BiH je nepotrebna konfrontacija koja će smanjiti, a ne unaprijediti partnerstvo“, navodi se u saopćenju.
Dodaje se da bi planirani referendum naštetio putu BiH ka Evropskoj uniji, koja pokušava pažnju političara usmjeriti na socijalne i ekonomske probleme, s kojima su građani svakodnevno suočeni. Referendum, naglašeno je, ne bi imao pravnu vrijednost i bio bi nepotreban trošak novca koji se mogao usmjeriti da se pomogne narodu RS-a.