Najveći broj posjetilaca na Hrvatskom primorju svake godine bilježi se od sredine jula do druge polovine avgusta, kada je i najskuplje ljetovati. Sve cijene “skoče”, od smještaja do hrane, pića, iznajmljivanja brodica, ležaljki, suncobrana, parkinga…
Pica na komad
Inače, teško je odrediti koliko je tačno potrebno novca za odmor, s obzirom na to da postoje smještaji i za po 10 eura za noć po osobi, ali i oni u ekskluzivnim apartmanima i hotelima gdje noć košta najmanje 50 eura. Tako je i s ostalim uslugama. U pekari se može jesti za pet eura, a u restoranima, primjera radi, večera za jednu osobu košta najmanje 25 eura, a uz nju treba izdvojiti barem još sedam-osam eura za piće.
Ako ste kojim slučajem na ljetovanje u Hrvatsku krenuli automobilom, za ulazak na parking potrebno je najmanje tri, dok na pojedinim parkinzima, svejedno koliko vremena automobil bio parkiran, plaćate i do šest eura.
Aktivniji odmor
Cijene
- 25 eura najmanje košta večera za jednu osobu u restoranu
- 1,5 eura najmanje košta kafa
- 15 eura najjeftinije noćenje u privatnom smještaju
- 3 eura najjeftiniji suveniri
Turisti na Makarskoj rivijeri
- oko 60.000 domaćih i stranih gostiju
- više od 15.000 gostiju otputovat će tokom vikenda, a isto toliko će ih stići na odmor u ljetovališta od Brela do općine Gradac, saznajemo od turističkih radnika i hotelijera koji su vrlo zadovoljni ovoljetnim učinkom.
- oko 13.000 gostiju ugošćuju hoteli na Makarskom primorju, popunjeni su i većina njih zaustavlja booking sve do polovine septembra
- za apartmane i sobe u privatnom smještaju preporučuje se prethodna rezervacija
- saobraćaj na državnoj cesti D8 znatno pojačan, vozi se usporeno u dugim kolonama, posebno kod Makarske, gdje promet regulira policija
- trajekt na liniji Makarska – Sumartin u drugoj plovidbi jučer nije uspio ukrcati sva vozila i putnike za Brač koji su ostali čekati prvu popodnevnu plovidbu.
- na liniji Drvenik – Sućuraj od jutros neprekidno plove dva trajekta, čekanje na ukrcavanje u Drveniku je oko sat i po do dva, a s Hvara prema kopnu čeka se dva i po do tri sata
Ležaljke i suncobrani na plažama u špici sezone također su skuplje i koštaju od sedam do osam eura po danu, a cijene se razlikuju od mjesta do mjesta.
Ekipa „Dnevnog avaza“ obišla je Baške Vode, Tučepe i Makarsku, koji su na listi top deset destinacija za koje se odlučuju bh. turisti.
Cijene pića u kafićima kreću se od jednog do tri eura za kafu, a od tri do pet eura za sokove. Pice koštaju od pet do 10 eura, a samo jedan komad pice, primjerice, na plaži može košta i do 3 eura.
Sendviči na plaži su od dva do četiri, dok se pite mogu kupiti od dva do tri eura. Kugla sladoleda košta nešto manje od jednog eura, a kuhani i pečeni kukuruz koji starosjedioci neumorno raznose po plažama košta euro i po. Najjeftinija boca vina u restoranu na ovom dijelu Hrvatskog primorja košta 16 eura, dok skuplja vina koštaju i po nekoliko stotina eura. Najjeftiniji suveniri mogu se kupiti za tri eura, dok razglednice koštaju oko 0,80 eura.
Ukoliko ste avanturističkog duha i želite aktivniji odmor, onda je jedan od načina da se nađe smještaj – kampiranje. U većini turističkih mjesta postoji niz lokacija na kojima se može uživati u netaknutoj prirodi. Još ako ljetujete s velikom grupom prijatelja, zabava je zagarantirana, a autokampovi su svakako jeftiniji od privatnih apartmana, a pogotovo hotelskih.