Zemlje Višegradske grupe Češka, Slovačka, Poljska, Mađarska u petak će u Pragu potpisati sporazum o osnivanju Fonda za Zapadni Balkan čije će sjedište, kako najavljuju osnivači biti u Tirani.
Kako je za RSE u najavi događaja u sjedištu Ministarstva vanjskih poslova Češke objasnila ambasadorica BiH u PraguDanka Savić, taj Fond sa početnim budžetom od 800.000 eura biće svojevrstan mehanizam za unaprjeđenje ukupne saradnje zemalja Zapadnog Balkana, naročito u kulturi i obrazovanju.
“Cilj Fonda za Zapadni Balkan, kao što je bio slučaj i sa Višegradskim fondom je takođe da ohrabri i uključi civilni sektor u procese povezivanja zemalja regije, da se unaprijedi međugranična suradnja, uvezuju eksperti, omogući stipendiranje studenata. U konačnom, cilj svih ovih programa jeste da se u tim neposrednim kontaktima povezuju građani ovih zemalja”, navela je ambasadorica.
Ambasadorica BiH ističe i da je najmera članica Višegradske grupe da zemljama Zapadnog Balkana dodatno pomognu na njihovom putu daljeg usvajanja evropskih standarda i modela saradnje kao i članstvu u EU:
“Ovo je definitivno od velike važnosti za zemlje regije. Želim da vas podsjetim da je ideja o osnivanju Fonda za Zapadni Balkan po uzoru na Višegradski fond rođena prošle godine na sastanku grupe koji je održan u Bratislavi. Tada je saopšteno da će sjedište fonda biti u Tirani kao i da će za njegovo formiranje biti obezbijeđeno 800.000 eura i ekspertska pomoć. Upravo zbog činjenice da je Balkan jedan od prioriteta Višegradske skupine koja podržava proširenje EU, čak i sada kada to nije tema visoko na listi priroiteta Brisela, rođena je ideja da balkanski fond bude osnovan po uzoru na višegradski koji se u slučaju zemalja njegovih članica pokazao kao daleko najbolji model za suradnju”, ističe ambasadorica Savić.
U pismu ministara vanjskih poslova članica Višegradske grupe uoči osnivanja fonda za Zapadni Balkan navedeno je da ideja mirnog ujedinjenja Evrope nikada nije bila nešto što treba uzeti zdravo za gotovo nešto što je ne tako davna prošlost i pokazala kada su stanovnici Evrope bili suočeni sa brojnim preprekama i problemima.
Uz uključenost zemalja Zapadnog Balkana u taj proces kraj tog dugog putovanja je bliži nego što je ikada bio, zaključuju potpisnici pisma, ministri vanjskih poslova Češke, Slovačke, Poljske i Mađarske.
Ministri su odali prizanje zemljama Zapadnog Balkana za njihov doprinos u rješavanju migranske krize i njihovom odnosu prema tom trenutno gorućim pitanjem i izazovom sa kojim se Evropa suočava.
“Zemlje Višegradske grupe su snažno pozivale na posvećivanje posebne pažnje tranzitnom pravcu preko Zapadnog Balkana, kao i potrebu za zajedničkom evropskom akcijom od samog početka migrantske krize. Kako višegradska, tako i bilateralna pomoć pružena je nekim od najizloženijih zemalja Zapadnog Balkana”, navode ministri vanjskih poslova zemalja članica Višegradske grupe.