U Skoplju bi trebalo biti utvrđeno i razgraničenje između BiH i Srbije u vezi s kompleksom ambasade i rezidencije u Ankari
BiH bi konačno, nakon više od tri godine čekanja, trebala da preuzme zgradu ambasade u kenijskoj prijestonici Najrobiju, vrijednu oko 2,8 miliona KM, te zajedno sa Hrvatskom ambasadu u Alžiru, vrijednu oko milion maraka.
– Da bismo preuzeli objekte diplomatsko-konzularnih predstavništava bivše Jugoslavije, koji su nam pripali u procesu sukcesije imovine bivše SFRJ, neophodno je da se provede i postupak verifikacije odluka o dodjeli nekretnina. Na predstojećem sastanku, koji će se održati od 8. do 10. februara u Skoplju, bit će obavljena verifikacija do sada dodijeljenih objekata. Među zemljama sukcesorima je potvrđeno održavanje ovog sastanka – kazao nam je sekretar Ministarstva vanjskih poslova BiH Adnan Hadžikapetanović, koji je u ime BiH zadužen za vođenje pregovora o raspodjeli nekretnina bivše SFRJ.
Sastanak u Skoplju
Susret u Skoplju bit će prvi nakon skupa u Zagrebu 2012. godine na kojem će se među predstavnicima država sukcesora govoriti o podjeli preostalih nekretnina. Nakon nekoliko beuzspješnih pokušaja ovaj skup će konačno biti i upriličen.
Do sada su u procesu sukcesije raspodijeljene 72 od 123 nekretnine. Vrijednost preostalih 51 objekta procijenjena je na oko 190 miliona maraka, a BiH bi trebala dobiti 15,5 posto od vrijednosti nekretnina. Dio objekta će biti predat na upotrebu bivšim republikama SFRJ, ostatak će biti prodat, a novac će biti podijeljen prema istim omjerima kao i nekretnine.
Prema Hadžikapetanovićevim riječima, na sastanku u Skoplju će biti postignut dogovor između BiH i Srbije u vezi s objektom u Ankari. Dio ovog kompleksa u kojem se nalazi ambasada pripao je BiH, a rezidencija Srbiji. BiH bi trebala dobiti trećinu ovog kompleksa, kojeg još uvijek u cijelosti koristi Srbija.
Prodaja ambasada
– Kada utvrdimo razgraničenje i površinu koja je pripala BiH moći ćemo utvrditi i visinu iznosa kojeg nam Srbija duguje na ime zakupa prostora. Taj dug će biti iskorišten za plaćanje dijela iznosa prilikom kupovine zgrade ambasade u Beogradu – pojasnio je Hadžikapetanović.
Sastanak u Skoplju će biti prilika i da zemlje sukcesori saznaju u kojoj su fazi prodaje zgrade ambasada u Bonu i New Yorku. Kako nijedna država nije pokazala interes za ovim objektima, odlučeno je da će oni biti prodati. Za ovaj posao zadužene su ambasade Srbije, Hrvatske i Slovenije u Njemačkoj i SAD-u, ali nijedna država sukcesor nakon donošenja odluke o prodaji nije dobila povratne informacije u kojoj fazi su postupci prodaje.
Šta smo dobili
Do sada je BiH, u okvru sukcesije imovine bivše Jugoslavije, što se nekretnina tiče, dobila zgrade ambasada u Londonu, Otavi, Oslu, Madridu i Ankari, rezidencije u Beču i Budimpešti, stan u Milanu i kuću u Washingtonu.