Moderno ropstvo: Rade od jutra do mraka, a dug se prenosi s generacije na generaciju

/

U skoro 18 hiljada peći i tvornica za cigle u Pakistanu zaposleno je više miliona stanovnika svih dobi i uzrasta kojima je jedino obećanje sloboda. Neki od njih sanjali su da postanu učitelji, policajci i ljekari, ali takvi snovi daleko su od ropstva u koje su zapali, piše Anadolu Agency (AA).

Adnan Mohammad (24) jedan je od pakistanskih mladića koji skoro 14 sati, od jutra do mraka, za pet dolara u peći za cigle radi na pravljenju i oblikovanju cigli ili nošenju i iskopavanju gline. 

Najteže je, kako kaže, tokom ljeta kada temperatura zraka poraste toliko da se glina počinje topiti na dlanovima odakle se teško skida.

U njegovoj smjeni zaposleno je nekoliko stotina njegovih sugrađana, muškaraca, djece i žena iz svih dijelova Pakistana koji su zapostavili svoje školovanje radi korice hljeba

Više od 10 miliona stanovnika Pakistana u toj zemlji zaposleno je u sektoru ciglarstva. Od tog broja, oko dva miliona djece prinuđeno je raditi dnevno bez osnovnih ljudskih prava, prava na obrazovanje i socijalnu sigurnost.

Rukovodstvo u pećima i fabrikama cigli daje kredite radnicima koji se zadužuju, prenoseći tako dugove sa generacije na generaciju. Takva praksa otplaćivanja “dugova” rasprostranjena je uprkos tome što je ropstvo zabranjeno od 1992. godine.

Indija je treća zemlja u svijetu na listi zemalja sa sistemom “modernog ropstva” koje podrazumijeva “izrabljivanje jeftine radne snage”.

Osim toga, više od 21 posto Pakistanaca od skoro 180 miliona stanovnika živi ispod granice siromaštva.

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Oluja Boris u Europi: Zašto je postala katastrofa epskih razmjera?

Oluja Boris već je donijela ekstremne količine kiše širom...

Sve teža situacija sa poplavama u Europi: Proglašeno stanje prirodne katastrofe u Poljskoj

Gradonačelnik Lądek-Zdrója Tomasz Nowicki je već u subotu, 14....

Kako će se od novembra ulaziti u EU: Uzimanje otisaka i fotografiranje lica

Pregled pasoša, uzimanje otisaka najmanje četiri prsta i fotografiranje,...

Izbio veliki požar u Sutomoru

Vatrena stihija koja se pola sata nakon ponoći razbuktala...