Šta donosi novi zakon o demobilisanim borcima?

/

Besplatno liječenje, prednost u korištenju zdravstvenih usluga, prioritet pri zapošljavanju, pomoć u slučaju smrti, besplatni lijekovi za oboljele od PTSP-a, plaćanje dženaze/sahrane…sve su to pogodnosti predviđene za demobilisane borce u, doduše, radnom materijalu budućeg zakona o demobilsanim borcima.

Gerontološki centar

Pretoči li se radni tekst u zakon, demobilisani borac imao bi pravo na duži godišnji odmor. Ako je u ratu proveo od 12 do 18 mjeseci, odmarao bi dan duže. Dva dana duže odmarao bi za 18 do 30 mjeseci rata, a tri ako je u ratu proveo više od 30 mjeseci. I penzionisani demobilisani branioci imali bi pravo na novčani dodatak po osnovu učešća u oružanim snagama RBiH. Primao bi 0,122 posto od prosječne neto plaće u FBiH za prethodnu godinu, po mjesecu učešća.

Nadalje, demobilisani borac imao bi apsolutnu prednost prilikom smještaja u sve javne ustanove koje se bave zbrinjavanjem starih i iznemoglih osoba, a čiji je osnivač FBiH, kantoni, gradovi i općine, ukoliko nemaju članova porodice koji su po Porodičnom zakonu Federacije BiH dužni da ih izdržavaju. Troškove njegovog smještaja u penzionerske domove i gerontološke centre vlast bi subvencionirala sa 50 posto.

Imao bi demobilisani borac pravo na jednokratnu novčanu pomoć za plaćanje troškova liječenja, prednost pri ostvarivanju zdravstvenih usluga u zdravstvenim ustanovama, uključujući sve vrste dijagnostike (CT, MR i ostale laboratorijske pretrage). Nezaposleni borac  i članovi njegove porodice bili bi oslobođeni plaćanja ličnog učešća u troškovima liječenja i nabavke ortopedskih pomagala.

Kantonalni zavodi zdravstvenog osiguranja plaćali bi troškove njihovog liječenja u inostranstvu ako je u pitanju oboljenje koje se ne može liječiti u BiH, kao i pravo na naknadu troškova prijevoza za odlazak na liječenje i povratak sa liječenja.

Niske kamate

Ako je demobilisani borac registrovan kao individualni poljoprivredni proizvođač, imao bi  prioritet pri dodjeli sredstava za poticaje u poljoprivrednoj proizvodnji, a svi pravni subjekti koji dodjeljuju kredite za podsticanje samozapošljavanja ili razvijanja privredne djelatnosti imali bi obavezu osigurati im prednost pri dodjeli kredita. Kamatna stopa bila bi najviše dva posto za poljoprivrednu proizvodnju i do četiri posto za ostale djelatnosti.

Salku Bukvarevića, ministra boraca FBiH, pitamo kako osigurati 17 miliona maraka neophodnih za provođenje ovakvog zakona?

-U principu, više od pola pogodnosti predviđenih ovih zakonom već se provodi i u nadležnosti su kantona, odnosno kantonalnih zavoda za zdravstveno osiguranje. Trenutno skupljamo podatke koliko bi nas koštalo provođenje svakog člana ovog zakona. Mislim da će najveći problem biti borački dodatak za penzionisane demobilisane borce. No, pokrit ćemo se onoliko koliko nam je jorgan dug – objašnjava ministar Bukvarević.

Izvor

spot_img

Povezani postovi

Promjene u Skupštini ZDK: Spahija Kozlić umjesto Erne Merdić-Smailhodžić

– ​Danas sam podnijela ostavku na mjesto zastupnice u...

Hoće li Nikšić i Konaković izbaciti Fortu da bi koalirali sa SDA?!

Ovih dana u Brčko distriktu, daleko od očiju javnosti,...

Građani plaćaju i osmijeh na bilbordima: Trebaju li se političke partije skinuti sa budžeta?

Dvadeset miliona KM – toliko je političkim partijama u...

SDA ipak izgubila u Žepču od HDZ-a, presudili glasovi poštom

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK BiH) objavila...