Frapantna informacija iz Porezne uprave FBiH prema kojoj je država samo u prva četiri mjeseca ove godine zbog neadekvatnog oporezivanja igara na sreću ostala bez 35 miliona KM, nametnula je neminovnost izmjena zakona koji regulira ovu oblast.
Privatne kladionice, naime, zaključno sa 28. aprilom isplatile su čak 345,4 miliona KM dobitaka do 100 KM, koji se po postojećem zakonu uopće ne oporezuje. Da su se ovi iznosi oporezivali s deset posto, koliko iznosi porez na dohodak, država bi imala prihode od 35 miliona KM.
U korist budžeta
Na stolu Vlade nalazi se nekoliko prijedloga izmjena i dopuna Zakona o igrama na sreću, koji će poslužiti za konačnu izradu zakonskog rješenja na kojem se uveliko radi.
Prema prijedlozima koje su dostavili federalni poslanici Amir Zukić i Omer Škaljo, “priređivači igara dužni su da prilikom svake uplate za klađenje na teret igrača od svakog pojedinačnog uplaćenog iznosa obustaviti naknadu od 10 posto”.
Ove uplate, kaže se u izmjenama zakona koje predlažu ta dvojica poslanika, bile bi doznačene u korist budžeta FBiH ili Zavoda PIO/MIO, i to, što je jedna od krucijalnih izmjena, prema sjedištu općine u kojoj se nalazi uplatno mjesto kladionice, a ne tamo gdje je njeno sjedište.
Predložene izmjene Zakona
Budu li prihvaćene izmjene Zakona o igrama na sreću po navedenom modelu, Zavodu PIO za isplatu penzija tokom godine bi moglo biti doznačeno 105 miliona KM, što bi znatno rasteretilo penzijski sistem te omogućilo isplatu penzija bez kašnjenja.
U obrazloženju ponuđenih izmjena Zakona, Zukić i Škaljo pojašnjavaju da postojećim zakonskim rješenjem priređivači igara na sreću klađenja zasnovana na snimljenim događajima, a to su snimci utrka konja ili pasa, kompjuterski generiranih događaja poput izbora slučajnih brojeva, tek plaćaju mjesečnu naknadu od 300 KM.
RNG igre
No, da kladionice upravo na ove, takozvane RNG igre najviše dobivaju novca, svjedoči podatak da je od ukupno inkasirana 222 miliona KM od registriranih kladionica u prva dva mjeseca 2016. na RNG igre otišlo čak 195 miliona KM, dakle 87 posto.
– Predloženim izmjenama Zakona sve igre na sreću bile bi jednako tretirane te oporezovane s deset posto, čime bi se smanjila mogućnost za zloupotrebe, a pojednostavio bi se i sistem kontrole obračuna i naplate naknada – kazali su Škaljo i Zukić u obrazloženju izmjena Zakona.
Ukupno 2.442 registrirane poslovnice kladionica
Prema podacima iz Porezne uprave, 13 kladionica u FBiH ima ukupno 2.442 registrirane poslovnice, odnosno uplatna mjesta. Najviše je uplatnih mjesta u Kantonu Sarajevo, odnosno njih 430. Potom slijedi TK sa 404 uplatna mjesta, SBK sa 375, HNK sa 359, ZDK sa 358, USK sa 231, ZHK sa 110, LK sa 88, PK sa 54 i BPK sa 33 poslovnice kladionica.