Zimi se skoro svi udebljamo i dobijemo nekoliko kilograma više. Manje je sunčevih zraka, pa organizam proizvodi manje vitamina D, tako da nam se i raspoloženje mijenja i lakše posežemo za hranom. Još se i manje krećemo, slojevito oblačimo, skoro da se ništa i ne vidi, pa sebi dozvoljavamo malo opuštanje.
Međutim, trebamo se više kretati i prilagoditi ishranu smanjenoj potrošnji kalorija, uz obavezna tri glavna obroka i dvije užine.
Za doručak treba jesti pahuljice, koje su hranljive, sadrže mnogo biljnih vlakana koja pomažu varenje i daju osjećaj sitosti, a sadrže i beta-glukane, koji snižavaju holesterol. Ukoliko ne volite same pahuljice, druga varijanta je da dodate dvije trećine šolje kornfleksa sa suhim voćem u 200 ml voćnog jogurta.
Za užinu možete pojesti neko voće, naprimjer jabuku, koja sadrži samo 40 kCal ili bananu koja sadrži 89 kCal. Preporučuju se jer daju snagu i umiruju.
Za ručak obavezno jedite zeleno povrće koje sadrži i folnu kiselinu, te meso bogato proteinima, poput piletine. Mahunarke i zeleno povrće se preporučuju jer otklanjaju umor i popravljaju raspoloženje.
Također, hrana bogata esencijalnim masnim kiselinama i jodom, naprimjer riba, popravlja raspoloženje. Glavni izvor serotonina, hormona sreće, jeste triptofan, a ima ga najviše u ćuretini, mlijeku, mladom siru, kikirikiju, mahunarkama…
Ukoliko vam se ponovo jede, uzmite neko voće, narandžu naprimjer, a onda za večeru možete pojesti skušu bogatu omega-3 masnim kiselinama, mladi sir bogat omegom-6, kojih treba unositi u organizam jer dokazano djeluju kao stabilizatori raspoloženja. Preporučuje se skuša, sardina, losos, tunjevina, orasi kao odlične izvore omega-3 masnih kiselina, i biljna ulja (maslinovo, kukuruzno, suncokretovo, susamovo), lignje, meso, mlijeko, mladi sir, jaja koje sadrže omega-6 masne kiseline.
zosradio/faktor.ba