Federalno Ministarstvo zdravstva mora dati saglasnost za taj kolektivni ugovor, ono nije izvan priče, ističe dr. Hočko.
Doktori i stomatolozi okupljeni u reprezentativni Savez strukovnih sindikata najavljuju početak priprema za održavanje generalnog štrajka ukoliko u ovoj, prvoj sedmici 2017. godine, iz federalnog Ministarstva zdravstva ne dobiju saglasnost za početak pregovora o kolektivnom ugovoru.
Oni su koordinatori
“Uoči samoga kraja prošle godine dr. Rifat Rijad Zaid, predsjednik Strukovnog saveza, poslao je pismo Ministarstvu, u kojem je rečeno da ćemo mi čekati samo do prvih ovogodišnjih dana”, kaže nam prim. dr. Izet Hočko, predsjednik Strukovnog sindikata doktora i stomatologa Kantona Sarajevo.
Nakon nedavne konferencije za medije čelnika sindikata doktora i stomatologa, Ministarstvo zdravstva Vlade FBiH je ponovilo ranije tvrdnje da članice ovog saveza treba da pregovaraju s kantonalnim ministarstvima zdravstva.
“To je tačno, ali oni su koordinatori, oni treba da organizuju te sastanke i pregovore, a nakon toga se sve spušta na kantonalni nivo, odnosno počinje pregovaranje s kantonalnim ministarstvom zdravstva. Mi znamo da je to naredni korak i to nije sporno, ali federalno Ministarstvo mora dati saglasnost za taj kolektivni ugovor”, ističe dr. Hočko, napominjući da su već četiri kantonalne vlade odobrile početak pregovora o kolektivnom ugovoru.
Iz Ministarstva zdravstva FBiH tvrde da je riječ o tri kantonalne vlade?
Dr. Izet Hočko kaže da to nije tačno, i da se to može vrlo lako provjeriti, “no, čak i da jesu tri ministarstva, opet je i to dovoljno za početak pregovora koje Strukovni savez doktora i stomatologa FBiH zahtijeva”, tvrdi naš sagovornik.
Sindikalna borba
Podsjećamo na to da je prije nešto više od mjesec članstvo ovoga sindikata zaustavilo rad na pola sata širom Federacije, protestujući zbog odbijanja Ministarstva zdravstva FBiH da počnu pregovori o kolektivnom ugovoru.
“Mi od samoga početka tražimo samo to, da nas uvaže kao respektabilnog partnera, a to se ne dešava”, kaže dr. Hočko.
Ovaj sindikat, inače, djeluje u osam kantona FBiH, a u HNK-u i u ZHK-u je u toku njegovo formiranje.
No, članovi Saveza tvrde da je neotpočinjanje pregovora federalnog Ministarstva s njima samo dio problema na koje oni žele ukazati sindikalnom borbom.
A to je, podsjećamo, sve učestaliji odlazak doktora i stomatologa na rad iz BiH, zastarjeli aparati i zdravstvena oprema i njihov nedostatak, kao i nedostatak lijekova, reagensa, pa i najobičnijih aspirina…
zosradio/oslobodjenje