Koje lijekove nikako ne smijete da pijete zajedno

/

Istovremeno uzimanje nekih lijekova može da naruši zdravlje. Prilikom uzimanja lijekova osim što je važno da vodimo računa o vremenu uzimanja i preporučenoj dozi, moramo da obratimo pažnju i na to koje vrste lijekova ne bi trebalo da kombinujemo sa onim koji nam je ljekar propisao. 

Veliki broj lijekova sadrži slične supstance, a njihovo istovremeno uzimanje može da dovede do mnogobrojnih neželjenih efekata. “Kokteli” tableta mogu da izazovu pospanost, vrtoglavicu, stomačne probleme, krvarenje, oštećenje organa, a u nekim slučajevima čak i smrt. Zato je važno da lijekove ne uzimamo na svoju ruku i da prije korišćenja obavezno pročitamo njegovo uputstvo. Ovo su neke od kombinacija koje bi prilikom liječenja trebalo da izbjegavamo. 

Antidepresivi i lijekovi protiv bolova 

Lijekove iz ove dvije grupe nikako ne treba uzimati zajedno, jer to može opasno narušiti vaše zdravlje. Kombinacija antidepresiva i tableta za ublažavanje bolova može da dovede do krvarenja u želucu i jednjaku. Ovi lijekovi utiču i na nivo serotonina u mozgu pa njihovo istovremeno uzimanje takođe može da izazove uznemirenost, probleme sa disanjem, povišenu temperaturu, kao i ubrzan rad srca. 

Antikoagulansi i “aspirin” 

Istovremeno uzimanje antikoagulansa i “aspirina” povećava šanse za nastanak unutrašnjeg krvarenja, a kod postojećih rana na tijelu može izazvati i pojačano spoljašnje krvarenje. Ovo se dešava zbog zajedničkih svojstava ovih lijekova. Naime, antikoagulansi se često daju pacijentima kako bi se smanjilo formiranje krvnih ugrušaka u arterijama. Oni utiču na hemijske reakcije u tijelu i produžuju vrijeme koje je potrebno da se formira krvni ugrušak. “Aspirin”, osim što ublažava bolove, takođe kao i antikoagulansi, razblažuju krv i samim tim smanjuje rizik od nastanka krvnih ugrušaka. 

Analgetici i sedativi 

Zbog sličnih svojstava koji utiču na smirivanje organizma treba izbjegavati miješanje antianksioznih lijekova iz grupe benzodijazepamina i lijekova protiv bolova, jer ovo može izazvati trovanje lijekovima. Prevelika doza ovih tableta smanjuje disanje i usporava rad srca, što može dovesti čak i do smrtnog ishoda kod nekih ljudi. 

Acetaminofeni i opijati  

Lijekove koji sadrže acetaminofen, odnosno paracetamol treba izbjegavati ukoliko uzimate neku vrstu opijata. Slične supstance koje se nalaze u ovim preparatima u većoj količini mogu da dovedu do oštećenja jetre. U nekim slučajevima popijena doza koja je veća od preporučene može da izazove i smrt. 

Lijekovi za kašalj i antihistaminici 

Lijekovi za kašalj i pojedini antihistaminici imaju identičan sastav, pa uzimanje oba može da izazove sedativni efekat. Njihova kombinacija može da dovede do pojačanog osjećaja pospanosti, što može da predstavlja posebnu opasnost za one koji nisu upoznati sa sedativnim efektom, a upravljaju vozilom ili teškim mašinama. Uzimanje lijekova protiv kašlja i antihistaminika nije preporučljivo ni tokom noći, jer se efekat njihove kombinacije može osjetiti i tokom jutra. 

zosradio.ba/tuzlanski.ba

spot_img

Povezani postovi

Pogodila vas je sandžija? Evo šta ovaj narodni izraz stvarno znači

Izraz sandžija jedan je od mnogih narodnih izraza koji...

Uzimate antibiotik bez recepta? – Evo zašto je to jako opasno

Svjetska sedmica svjesnosti o antibioticima se već niz godina obilježava...

Ova biljka odlično pročišćava zrak u prostoriji: Ako odjeću sušite u kući, nabavite je

Naučnici iz NASA-e tvrde da sobne biljke mogu značajno...

Facebook Messenger uvodi HD videopozive i AI pozadine

Meta je najavila niz poboljšanja za svoju aplikaciju Facebook...