Uslijed ekstremnih temperatura zraka ovih dana zabilježen je i povećan broj intervencija medicinskih službi, ali i nekoliko smrtnih slučajeva u našoj regiji.
Sve ovo je bio razlog da ekipa ZOS radija potraži stručne odgovore kako se najbolje zaštiti od ovih uslova. Odgovore smo pronašli u Općoj bolnici Tešanj, u razgovoru sa dr.med. Emirom Hondom, šefom službe za laboratorijsku dijagnostiku.
Obzirom na najavljene toplotne udare koji su najavljeni za naredni period dr.Hondu smo zamolili da nam pojasni na koji način zaštiti sebe, ali i svoje najmilije od nemilih posljedica.
Prema riječima dr. Honde svako od nas treba ponajprije osluškivati vlastito tijelo i ne izlagati ga pretjeranom naporu te savjetuje:
“Odjeća bi trebala biti svjetlija, udobnija, da ne privlači sunčeve zrake, čak i dugih rukava, pogotovo za mlađu populaciju pošto je ona najosjetljivija, pa joj koža nije prilagođena, ovim ekstremnim uslovima te je također neophodno da se pokrije glava sa nekim šeširićem za djecu.”
S dolaskom ljeta počinje i kampanja neophodnosti zaštite od štetnih UV zraka, kroz upotrebu losiona, krema i sličnih proizvoda. Koliko su zapravo svi ovi proizvodi učinkoviti pitali smo dr. Hondu koji pojašnjava:
”Faktički ti proizvodi i ne štite, to je čista marketinška promocija da bi se ti proizvodi kupovali. Jedina prava zaštita, ako govorimo o nekim proizvodima koji se kupuju u prodavaonicama, apotekama mogu biti kreme koje imaju fizičku barijeru. A ono što ima fizičku barijeru, to su one kreme, koje kad se namažete – vaše lice bude bijelo znači one u sebi imaju čestice cink-oksida i to je na neki način vrsta praha koja predstavlja fizičku barijeru za štetne sunčeve zrake i na taj način štite vašu kožu da ne dođe do oštećenja. ”
Konzumiranje hrane i piće, utiče na cjelokupni organizam, te stručnjaci savjetuju pojačan oprez prilikom unosa hrane i pića u organizam tokom velikih vrućina.
Kako nam je pojasnio dr. Emir Hondo, konzumiranjem velikih količina hrane rizikujemo i pad krvnog pritiska, zbog činjenice da zbog fizioloških procesa želudac u tim momentima treba puno više krvi kako bi hrana bila obrađena. Iz tog razloga se kod ljudi koji su imali obilne obroke osjećaju pospanost u periodu nakon obroka. Njegova preporuka sugrađanima je konzumacija manjih i laganijih obroka više puta dnevno te dodaje:
”Posebno bi preporučio da se ne uzima hladna hrana, iako ta hrana nama prija. Morate znati da svaka hrana koja dođe hladna u tijelo se mora zagrijati na temperaturu tijela.
Vjerovatno ste mogli primijetiti da kad konzumirate hladnu hranu, prvi par minuta osjećate ugodu, a nakon toga dolazi do znojenja, što nastaje uslijed procesa u tijelu kojima se hrana zagrijava.”
Dr.Hondo je uputio apel i svim građanima na ovom području da se ne kreću u najtoplijem dijelu dana, ali i da posjete svoje starije komšije ili članove porodice, kako bi provjerili da li se dobro osjećaju.
Kompletan razgovor sa dr.Hondom kao i sve preporuke imati ćete priliku poslušati u prijepodnevnom programu ZOS radija sutra (12.07.2017.) od 11:30h.