Evropska unija ukida kvote za šećer, očekuju veću proizvodnju i izvoz

/

Sistem šećernih kvota uveden je 1968. godine, prvim pravilima Zajedničke poljoprivredne politike o šećeru, kao podrška proizvođačima postavljanjem na nivo znatno iznad cijene svjetskog tržišta. Odluku o ukidanju kvota za šećer donijeli su Evropski parlament i države članice u okviru reforme zajedničke poljoprivredne politike iz 2013. godine nakon opsežnog procesa reforme i preustroja koji je započet 2006. godine. 

Prosječna cijena šećera u EU oporavila se od kraja 2016. godine na oko 500 eura po toni i stabilna je posljednjih nekoliko mjeseci. Zahvaljujući tome, ovaj sektor mogao se pripremiti za ovaj trenutak, a produktivnost je proteklih godina znatno poboljšana. 

“Uvjeren sam da se industrija dobro pozicionirala i iskoristila prednosti otvorene ukidanjem kvota”, rekao je povjerenik EU za poloprivredu Phil Hogan.

Ukidanjem sistema kvota proizvođačima je omogućeno da proizvodnju prilagode stvarnim prilikama na tržištu i da istraže nova izvozna tržišta. Osim toga, nova posmatračka grupa za tržište šećera analizira i prikuplja statističke podatke o tržištu šećera kako bi se poljoprivrednicima i prerađivačima pružila potrebna pomoću radi učinkovitijeg poslovanja.

“Ovo je velika prekretnica za sektor šećera i važan korak u tržišnom usmjerenju zajedničke poljoprivredne politike. Proizvođači će sada imati priliku proširiti trgovinu na svjetska tržišta i uz odgovarajuću podršku Evropske komisije trebali bi imati sve izglede za uspjeh”, rekao je Hogan.

Nakon ukidanja kvota i dalje će postojati mogućnost kolektivnog pregovaranja o uvjetima podjele vrijednosti u ugovorima između proizvođača šećerne repe i prerađivača šećera u Evropskoj uniji. 

EU je, sa približno 50 posto od ukupne proizvodnje, vodeći svjetski proizvođač šećerne repe. Međutim, šećerna repa predstavlja samo 20 posto svjetske proizvodnje šećera; ostalih 80 posto proizvodi se od šećerne trske. EU također ima važnu industriju prerade koja obrađuje uvoz šećerne trske.

spot_img

Povezani postovi

Snijeg napravio probleme u saobraćaju: Totalni kolaps na brojnim dionicama, kilometarske kolone

Zbog loših vremenskih uvjeta i intenzivnog snijega zabranjen je...

Milioni za poplavljena područja u BiH nestali bez traga

Zima samo što nije došla, a mještani u Donjoj...

Kako su američki helikopteri za Ministarstvo odbrane BiH preko noći poskupjeli za 15 miliona maraka?

Udio institucija BiH za nabavku američkih helikoptera je naglo...

Surova realnost života u BiH: U javne kuhinje dolaze i zaposleni

U BiH je sve veći broj siromašnih. Svako šesto...