Business Insider je izdvojio neke od najupečatljivijih životnih momenata djevojke koja nam svima treba biti uzor
Sa samo 20 godina, Malala Yousafzai jedna je od najuspješnijih, najslavnijih i najprepoznatljivijih ličnosti na svijetu.
Prije pet godina talibani su je teško ranili u njenom rodnom Pakistanu i to samo zbog toga što se suprotstavljala zabrani školovanja žena. Od tada, osvojila je Nobelovu nagradu za mir, proputovala svijet, napisala dvije knjige, te počela studirati na Oxfordu.
Business Insider je izdvojio neke od najupečatljivijih životnih momenata djevojke koja nam svima treba biti uzor.
– Odrasla je u dolini Swat na sjeverozapadu Pakistana, nad kojom su talibani preuzeli kontrolu 2007. godine. Odbacila je zabranu sprečavanja žena da pohađaju školu: “Jednostavno nisam mogla da zamislim život ograničen na četiri zida kuće”, kazala je jednom Malala.
– 2012. godine, kada je imala 14 godina, teško su je ranili talibani, a metak je samo za dlaku promašio njen mozak.
– Malala i njen otac Ziauddin osnovali su 2013. godine fondaciju “Malala” kako bi djevojčicama širom svijeta omogućili pristup obrazovanju.
– Iste godine objavila je memoare pod nazivom “Ja sam Malala”, čija je koautorica Christina Lamb.
– Gostovala je na Daily Showu i voditelja Jona Stewarta ostavila bez riječi kada mu je odgovorila šta bi uradila kada bi je ponovo napao neko iz talibanske grupe. “Objasnila bih mu koliko je obrazovanje važno, te da želim da se i njegova djeca obrazuju. Onda bih mu rekla neka radi šta želi”.
– Malala se susrela i sa bivšim predsjednikom SAD-a Barackom Obamom i osporavala napade u njenom rodnom Pakistanu: “Ubijaju se nevini ljudi, a to vodi do nezadovoljstva među pakistanskim narodom. A ako napore fokusiramo na obrazovanje, to će imati veliki uticaj”.
– 2014. godine je postala najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir. Kazala je da nagrada također pripada svoj prestrašenoj djeci koja žele mir. “Nagrada je za onu djecu koja nemaju glas i koja žele promjene”, kazala je Malala.
– Od 2014. godine, Malala ne koristi mobitel niti društvene mreže kako bi se fokusirala na obrazovanje. Međutim, katkad koristi Twitter, na kojem je nedavno podijelila savjete kako se spakovati za koledž.
– Nedavno je objavila dječiju knjigu “Malalina magična olovka”. “Magija je u njihovim glasovima, u njihovim riječima i pisanju”, poručila je djeci koja su pročitala njenu knjigu. “Trebaju da sanjaju izvan granica i vjeruju da u njima postoji magija.”
– Najmlađa dobitnica Nobelove nagrade počela je ove godine studirati filozofiju, političke nauke i ekonomiiju na Univerzitetu u Oxfordu.
– U aprilu ove godine Malala je prisustvovala konferenciji “Girl Power” na kojoj je proglašena UN-ovim glasnikom mira. Poslije osvajanja nagrade kazala je kako je najteži dio njenog života bio između 2007. i 2009. godine u dolini Swat.
“Došli smo do trenutka kada da li da nastavimo šutjeti ili da progovorimo. I shvatili smo da ako nastavimo šutjeti, da ćemo biti i dalje terorizirani. Tako da, govoreći naglas, možete pomoći ljudima”.