Selimić: Žene u BiH uglavnom šute i trpe nasilje

/

Svaka druga žena u BiH tijekom života, nakon navršene 15. godine, bila je barem jednom izložena fizičkom, psihičkom, seksualnom ili ekonomskom obliku nasilja, a izvršitelji nasilja najčešće su intimni partneri ili članovi obitelji, pokazala su istraživanja.

Crne statistike ukazuju da žene, kako u Europi tako i u Bosni i Hercegovini, nastavljaju trpjeti visoku razinu nasilja.

Koordinatorica Udruženja ”Žena BiH” Amra Selimić kazala je u razgovoru za Fenu kako je u posljednje vrijeme povećan broj žena koje kontaktiraju Udruženje, što je još jedan jasan pokazatelj da sve veći broj njih želi izići iz začaranog kruga nasilja.

– Nasilje u obitelji je fenomen koji je prisutan u svim zemljama svijeta bez obzira na kulturu, rasu, vjersko, političko ili seksualno opredjeljenje, društveni nivo i spol – istaknula je Selimić u povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja.  

Najčešći oblici nasilja su fizičko, psihičko, seksualno i ekonomsko, a događa se povremeno ili kronično.

– Počinitelji nasilja u većini slučajeva su muškarci, a kao najčešći uzroci nasilnog ponašanja u obitelji navode se alkohol, zlouporaba opojnih droga, siromaštvo, posljedice rata i psihološke bolesti – kazala je Selimić.

Dodala je kako žene ostaju u nasilnom odnosu i do deset godina prije nego nešto poduzmu. Šute i trpe zbog financija, djece, straha, srama, povezanosti s partnerom, ali i odsutnosti institucionalne potpore i institucija od kojih traži pomoć, teškog i diskriminacijskog postupaka prijavljivanja nasilja, dugog i traumatizirajućeg sudskog postupka.

Poruka Udruženja ”Žena BiH” svim ženama koje trpe je da nasilje nad njima predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava. Nasilje u obitelji nije privatan problem, istaknula je Selimić, te dodala kako žene trebaju i moraju izaći iz nasilne zajednice.

Dodala je kako postoje ustanove i institucije koje pomažu, ali žene koje trpe nasilje trebaju napraviti prvi korak.

– Žene koje traže pomoć najčešće se obraćaju pozivom na besplatni SOS telefon 1265, ali često dolaze i na preporuku Centra za socijalni rad ili policije – kazala je koordinatorica Udruženja “Žena BiH”.

Na području Bosne i Hercegovine djeluje devet ‘sigurnih kuća’ sa 173 raspoloživih mjesta, a od tog broja na području Federacije BiH je njih šest sa 131 raspoloživim mjestom za smještaj žrtava nasilja u obitelji.

Na području Mostara djeluje sigurna kuća Marguerite Udruženja ”Žena BiH” i trenutno se u njoj nalaze korisnice koje su žrtve dugotrajnog psihičkog i fizičkog nasilja.

Inače, Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25. novembra u cilju podizanja svijesti o tom važnom problemu, a na taj dan započela je i svjetska kampanja ”16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” koja završava 10. prosinca na Međunarodni dan ljudskih prava, čime se želi istaknuti da nasilje nad ženama predstavlja kršenje temeljnih ljudskih prava.

zosradio.ba/vijesti.ba

spot_img

Povezani postovi

Snijeg napravio probleme u saobraćaju: Totalni kolaps na brojnim dionicama, kilometarske kolone

Zbog loših vremenskih uvjeta i intenzivnog snijega zabranjen je...

Milioni za poplavljena područja u BiH nestali bez traga

Zima samo što nije došla, a mještani u Donjoj...

Kako su američki helikopteri za Ministarstvo odbrane BiH preko noći poskupjeli za 15 miliona maraka?

Udio institucija BiH za nabavku američkih helikoptera je naglo...

Surova realnost života u BiH: U javne kuhinje dolaze i zaposleni

U BiH je sve veći broj siromašnih. Svako šesto...