U BiH u posljednjih 15 godina broj srednjoškolaca smanjen za 25 posto

/

Polazeći od toga da je kvalitetno obrazovanje usmjereno ka potrebama tržišta rada ključni faktor razvoja svake države, njemački GIZ će u ime njemačke vlade, zajedno s projektnim partnerima u naredne dvije godine implementirati projekt “Stručno obrazovanje”.

Cilj tog projekta jeste poboljšanje kvalitete stručnog obrazovanja u BiH, a kao jedna od aktivnosti projekta, urađena je detaljna analiza dostupnih statističkih podataka nadležnih državnih institucija kako bi se došlo do osnovnih podataka o stanju u obrazovnom sektoru u BiH.

Statistički podaci dobiveni analizom podataka jasno pokazuju veliki trend opadanja broja učenika, kako u osnovnim tako i u srednjim školama.

Naime, u posljednjih 15 godina broj učenika osnovnih škola u BiH je smanjen za 22 posto, dok je broj učenika srednjih škola smanjen čak za 25 posto, što u konačnici znači 123.344 manje učenika u osnovnim i srednjim školama u BiH.

Nasuprot tome se broj nastavnika u osnovnim školama i uprkos smanjenju broja učenika povećao za 13 posto, dok se taj broj u srednjim školama povećao za 15 posto.

Ova činjenica, odnosno poboljšanje proporcionalnog odnosa učenika i nastavnika, kako u osnovnim tako i u srednjim školama, se može i treba iskoristiti u cilju poboljšanja nastavnog procesa i same kvalitete rada u školama.

Analiza podataka pokazala je također da najveći broj učenika bira stručno usmjerenje koje dobijaju u srednjim stručnim, tehničkim i umjetničkim školama i to 70-74 posto učenika, dok gimnazije pohađa između 24 i 26 posto učenika.

S tim u vezi je uočljiv trend smanjenja broja učenika u zadnjih 10 godina u tehničkim školama za 11 posto, u srednjim stručnim školama za čak 41 posto u gimnazijama za 22 posto, u umjetničkim školama za 15 posto, a u srednjim školama za djecu sa poteškoćama u razvoju za 13 posto.

Jedini porast broja učenika zabilježen je u vjerskim školama i to za 18 posto.

Urađena analiza ukazuje i na smanjenje broja upisa učenika u srednje stručne škole u korist tehničkih škola u zadnjih deset godina.

Velika promjena zabilježena je i u broju učenica koje za svoj obrazovni put biraju srednje stručne škole.

Tako se od 2006/2007. do 2016/2017. školske godine broj učenica u srednjim stručnim školama smanjio za 50 posto.

Rezultati dobijeni analizom podataka nadležnih državnih institucija alarmantni su za stručnjake, institucije i organizacije koje se bave obrazovnom politikom, ali i za sve ostale aktere u BiH.

Činjenica je da jedino kvalitetno obrazovanje koje će rezultirati traženim kompetencijama predstavlja ključ za ostanak ljudi u BiH, ali i za njen neophodni ekonomski razvoj i podizanje žvotnog standarda svih njenih stanovnika.
zosradio.ba/klix.ba

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Evo koliko koštaju najskuplji stan i kuća u BiH, ali i gdje su najjeftiniji stanovi na Balkanu!

Potražnja za nekretninama u Bosni i Hercegovini stalno raste,...

Četrdeset zaposlenika UIO palo na ispitu općeg znanja, neki su premješteni na niže pozicije

Četrdeset od 127 radnika Uprave za indirektno oporezivanje Bosne...

Vlada FBiH izdvojila 533.000 KM za podršku domaćinstvima pogođenim poplavama

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, svjesno izazova s...

Slijedi li kolaps energetskog sistema u Federaciji BiH?

 Energetski sistem u Federaciji BiH je u velikim problemima,...