U prostorijama Mješovite srednje škole u Tešnju danas je održan sastanak predstavnika Privredne komore FBIH, ove škole kao i privrednog sektora.
Sastanak je održan na inicijativu Privredne komore FBiH, a shodno zaključcima sa II Poslovnog foruma koji je održan u decembru prošle godine. Na sastanku se razgovaralo o prijedlozima za unapređenje programa obrazovanja i izmjene nastavnih planova i programa.
Kako je za ZOS radio rekla Jasmina Zejnilagić, sekretar Udruženja za tekstilnu i kožarsko prerađivačku industriju PK FBiH, sastanak u Tešnju je prvi u nizu ovakvih sastanak kojima će tema biti reforma obrazovnog sistema. Prema njenom mišljenju nedostatak kvalifikovanih kadrova koji odgovaraju potrebama privrede je jednim dijelom uvjetovan samim masovnim odlaskom mladih kadrova iz Bosne i Hercegovine ili eventualno nedostatkom praktičnog obrazovanja u školskim ustanovama.
Sastanku su osim predstavnika škole i PK FBiH, prisustvovali i predstavnici drvne, mašinske i elektro industrije kao i tekstilno-kožarske prerađivačke industrije.
Iz kompanije koja se bavi obradom drveta iz općine Doboj Jug kazali su da je njegova kompanija u trendu stalnog rasta i da konstatno traže nove radnike te su se ove godine suočili sa problemom nedostatka kvalifikovane radne snage.
Privredna Gospodarska komora Federacije BiH je uputila inicijativu za reformu obrazovnog sistema Vladi FBiH kao i resornim ministarstvima, koja je neophodna kako bi se riješilo pitanje obrazovanja stručnih i kvalifikovanih kadrova.
– Činjenica je da mi imamo ljude koji su na evidenciji službi za zapošljavanje i oni su završili srednje obrazovanje, međutim nemaju zaposlenja. Razlog je najviše što privredni sektor ne može da primi sve te mlade ljude a s druge strane opet im nedostaje kvalifikovane radne snage – pojašnjava Muharem Saračević, direktor Mješovite srednje škole u Tešnju.
Cilj ovog kao i slijedećih sastanka jeste da se prikupe relevantne informacije o tome kako unaprijediti politiku obrazovanja, zatim na koji način unaprijediti provođenja praktične nastave u kompanijama, ali i troškova obuke i prekvalifikacije budućih kadrova.