Kako se u proteklom periodu razvijala regija Tešnja, Teslića, Doboja, Maglaja i Usore?

/

U organizacaciji Bosna Bank International (BBI) danas je u Tešnju održan okrugli sto o temi „Kako povećati konkurentnost privrede regije Tešnja, Teslića, Doboja, Maglaja i Usore – internacionalizacija poslovanja, razvojne šanse, pronalazak investitora i otvaranje novih tržišta”.

Ovaj skup bio je namijenjen predstavnicima privrednog sektora i kompanijama sa šireg područja ovih općina i gradova, a neki od ciljeva su bili pružanje ključnih smjernica izvoznicima i kompanijama, definiranje prioritetnih sektora privrede za promociju prema inostranim partnerima, kao i razmjena iskustava sa inostranih tržišta.

O koliko značajnoj regiji za bh. ekonomiju se radi dovoljno govori podatak da je svako deseto radno mjesto u FBiH u posljednjih pet godina otvoreno u Tešnju. Načelnik Tešnja Suad Huskić nedavno je kazao da kompanije iz ove općine  izvoze u 60 zemalja svijeta, te da, ukoliko bi standardi iz Tešnja postojali širom BiH, „bili bismo jeftinija i efikasnija država s više funkcionalnosti a manje korupcije, manje nerada i vjerovatno bi se svi bolje osjećali u BiH“.

Kao i u dosadašnjim sličnim dešavanjima koje je BBI organizirao širom BiH, a ususret Sarajevo Business Forumu koji će se 25. i 26. aprila održati u Sarajevu, LRC je danas u Tešnju predstavio analizu privrednih kretanja u ovoj privrednoj regiji. Analiza je obuhvatila sljedeće općine i gradove: Doboj, Doboj Jug, Doboj Istok, Tešanj, Teslić, Maglaj i Usora.

Direktor za razvoj LRC-a Damir Damadžić istakao je da ova regija bilježi rast broja kompanija, zaposlenih, prihoda te izvoza.

Ukoliko se analizira broj kompanija tokom 2015. godine u ovoj regiji poslovalo je 1.344 firmi, a godinu poslije 1.420. Najveći porast u ovom segmentu bilježe Doboj u RS-u (sa 335 na 360 kompanija) i Tešanj u FBiH (sa 481 na 510 kompanija).

Podaci LRC-a pokazuju i značajan rast broja zaposlenih u ovoj regiji. Naime, 2015. godine kompanije u ovoj regiji zapošljavale su 25.428 osoba, a 2016. godine 27.434. Najveći rast iznova bilježi Tešanj. Naime, na području ove općine zabilježen je rast od skoro 1.000 zaposlenih u samo godinu dana.

Kada je riječ o prihodima, kompanije ove regije bilježe porast sa 2,61 milijardi KM na 2,67 milijardi KM, dok je također zabilježen i rast izvoza sa 487 miliona KM na 511 miliona KM.

U ovoj regiji raste i broj kompanija koje ostvaruju preko 5 miliona KM prihoda, i to sa 80 u 2015. godini na 84 u 2016. godini.

Kada je riječ o operativnoj dobiti u 2016. godini lider u ovoj regiji je Madi iz Tešnja sa 9,7 miliona KM profita.

Današnji okrugli sto bio je jedan je u nizu događaja u organizaciji BBI VIP Business Cluba i BBI banke, čiji cilj je jačanje cjelokupne bosanskohercegovačke privrede i konkurentnosti bh. proizvoda na inozemnim tržištima. Privrednicima su danas predstavljanje i mogućnosti prezentacije projekata i poslovnih prilika za saradnju sa potencijalnim investitorima i poslovnim partnerima iz inostranstva i BiH na 9. Međunarodnoj poslovno-investicijskoj konferenciji Sarajevo Business Forum (SBF) 2018.

Top pet kompanija po prihodima u 2016. godini u regiji Tešnja, Teslića, Doboja, Maglaja i Usore:

1. Hifa-Oil Tešanj – 320,6 miliona KM

2. AS Jelah – 112,2 miliona KM

3. Madi Tešanj – 109,8 miliona KM

4. Natron-Hayat Maglaj – 91,8 miliona KM

5. MH ERS MP a.d. Trebinje, ZP Elektro Doboj – 72,3 miliona KM

zosradio.ba/poslovnenovine.ba

spot_img

Povezani postovi

Zvijezde pouzdanosti zasijale na gala svečanosti projekta “Pouzdanost”

Juče je u organizaciji bonitetne kompanije LRC d.o.o. održana...

Smještajni kapaciteti na planinama u BiH skoro popunjeni

Iako do početka zimske skijaške sezone na bh. planinama...

Intervju: Larisa Sara Baltić, PR manager hotela Borovi

Larisa Sara Baltić karijeru iz oblasti komunikacija, marketinga i...

Tešanjska kompanija vlasnik velike domaće prehrambene industrije

Velika domaća prehrambena industrija Vispak iz Visokog od jučer...