Obrazovanje igra značajnu ulogu u podršci i pomoći odraslima koji žele da razviju nove vještine i stvarajući preduslove za perspektivan razvoj svoje karijere.Shodno tome u emisiji ” INTERVJU SA..” pričali smo sa direktorom Mješovite srednje škole Tešanj, gospodinom Muharemom Saračevićem.
U Mješovitoj srednjoj školi Tešanj, uvijek se nešto radi. Učenici ovdje nisu samo učenici, već pravi stručnjaci za poslove koje obavljaju. Praktična nastava, moderne tehnologije, i oprema kakvu nemaju niti neki fakulteti.
Ove godine bit će upisano 980 do 990 učenika u Srednju Mješovitu školu u Tešnju. U odnosu na broj prošle godine to je povećanje za 5%.
U ovoj školi pišu se projekti, povlače sredstva iz europskih fondova, zbog čega je sve više razloga zbog kojih bi ova škola trebala biti model prema kojem će se reformirati i druge školske ustanove u BiH.
“Najponosniji sam na projekte što radimo zajedno sa učenicima, pokušavamo da sva ta znanja i vještine koji naši profesori stiču na raznim seminarima kroz obuke prenesu i na naše učenike,i da oni učestvuju kao dio tima. Jedan od posjednih projekata Tehničko i stručno obrazovanje u općini Tešanj – od dobre do bolje prakse”
“Veliko učešće u ovom projektu su uzeli naši profesori i eksperti iz cijele BiH a s druge strane uključeni su i učenici. Ovaj projekat po samom nazivu treba da, da odgovor da u Općini Tešanj u Mješovitoj srednjoj školi zaista se radi kvalitetno,stručno, da škola ima veliki napredak i da uvijek može više.” – rekao je direktor Saračević.
Tehnološki napredak koji je iz dana u dan veći uslovljava potrebu za savremenim stručnim kadrom koji će rukovati mašinama, uređajima i opremom, a ta oprema i uređaji nisu ili ne funkcionišu kao prije 20, 30, 40 ili više godina kao što se u tom periodu učilo i obučavalo. S toga je neophodno snažno pratiti savremena dostignuća.
“Sa Češkom ambasadom imamo jedan projekat koji radimo “Sunčeva energija”- kao jedan model škole kako će se raditi ubuduće. Mnoge aktivnosti su vezane za ovaj projekat a jedna od njih je studija izvodljivosti.”
Postoji jaz između obrazovanja i rada, s jedne strane imamo hiperprodukciju kadrova s druge strane nemamo kvalitetnu stručnu radnu snagu, i to bi trebalo unaprijediti, Također, postoji slaba povezanost škole i privrede, ovaj projekat treba da odgovori na mnoga pitanja, da radimo na obuci mentora, profesora, da radimo programe za stručno osposobljavanje samih mentora u firmama, da unaprijedimo svoje saradnje. ” ističe Muharem Saračević.
Mješovitu srednju školu Tešanj posjetila je ambasadorica Švicarske u BiH NJ.E. Andreu Rauber Saxer.
Tokom posjete ovoj obrazovnoj instituciji između ostalog se razgovaralo o nastavku saradnje, koja je u proteklom periodu bila izuzetna. Kroz projekat ”Tehničko i stručno obrazovanje u općini Tešanj – od dobre do bolje prakse“ podržanog od strane Švicarske vlade i Programa PrilikaPlus, mentori iz ŠC Velenje napravili su program obuke koji je organizovan za nastavnike praktične i stručno- teorijske nastave iz više škola Zeničko-Dobojskog kantona u prostorijama MSŠ Tešanj.
Svakako vrijedi istaknuti da Mješovita srednja škola zajedno sa menadžmentom i uposlenicima ove škole kontinuirano radi na usavršavanju nastavnih procesa a koje čini u sinergiji sa zahtjevima koji dolaze iz privrednog sektora.
Uređuje i vodi:
Medina Hadžić/Zosradio