U sveobuhvatnim nastojanjima da se prava djece poštuju u cijelom svijetu, iz godine u godinu se provode promotivne kampanje koje za cilj imaju podizanje svijesti o poštivanju zagarantiranih prava djeteta.
Djeca imaju pravo na život, slobodno izražavanje svojih misli, upoznavanje i udruživanje a kako bi se postiglo da djeca izrastu u zdrave ljude koji će biti od koristi sebi ali i društvenoj zajednici.
Svako dijete ima pravo da iznese svoje mišljenje u određenim situacijama i njihovo mišljenje bi trebalo biti uvaženo. Kontinuirano djelovanje u različitim oblastima prava djeteta, posebno u realizaciji prava na informaciju i iskazivanje sopstvenog mišljenja, kao i prava na donošenje odluka, koje neće uvijek biti u skladu sa željama roditelja/odraslih.
U sklopu obilježavanja Dječije nedjelje na području ZDK posjetili smo OŠ ”Rešad Kadić” i sa učenicima razgovarali o spomenutom pravu.
Kako smo saznali od učenika osmih razreda u ovoj školi, jako im je bitno da iskažu svoje mišljenje, ali da ga iznose tek ponekad. Svjesni su činjenice da njihovo mišljenje ne mora biti identično sa drugima, ali da se mišljenje koje je drugačije od njihovih mora uvažavati.
Svako dijete ima pravo i da iznese svoje mišljenje o radu nastavnika u svojoj školi, kao i činjenicu da li je zadovoljno ili nije tretmanom u obrazovnoj instituciji. Koliko često su djeca u mogućnosti da ih neko sasluša i uvaži njihovo mišljenje varira od situacije do situacije.
Kako nam je potvrdio jedan od učenika roditelji njihovo mišljenje o nastavnicima uvaže tek ponekad, i ne dopuštaju im da ružno govore o nastavnom osoblju. Jedan od učenika nam je kazao da ih od malih nogu uče da je tišina i šutanje zlato i da se ne treba miješati gdje ne pripadamo te je dodao da svi trebamo iznositi svoje mišljenje jer nijemo posmatranje jednako je prosipanju vode u pustinji.
Najčešće uvažavano pravo mišljenja djeteta je ono u sudskim slučajevima kada je riječ o razvodu brakova. Naime, Ustav Bosne i Hercegovine i entiteta jamči djetetu, kao i svakom građaninu, slobodu mišljenja i izražavanja misli. Ovaj princip, naročito se primjenjuje u slučaju razvoda roditelja, gdje se uvažava mišljenje djeteta sa kojim od roditelja želi da živi, ako je ono sposobno tu želju izraziti. Kao što je već rečeno poštuje se i želja djeteta, sa navršenih 16 godina života, u vezi sa priznanjem očinstva.
”Iako odrasli misle da bolje znaju od nas, to ne mora biti tačno. ja imam pravo na svoje mišljenje kao i svi drugi. Možda na stvari gledam drugačije ali to ne znači da jesam ili nisam u pravu. Odrasli trebaju saslušati mlađe a ne samo ubijeđivati i sebe i druge da su oni u pravu. Tako će svijet biti puno ljepše mjesto kad svi shvate da biti odrastao ne znači biti u pravu.” kazala je jedna od učenica.
Pravo djece da budu saslušana odnosi se na sva djela i odluke koja se odražavaju na njihov život kao što su porodične situacije, izbor škole i sve ostale značajke u kojima se odlučuje o djetetovom životu.
Učenici su jasno iznijeli i svoj stav o nametanju mišljenja drugim, te takvo ponašanje osudili jer smatraju da svačije mišljenje treba poštivati ma koliko se ono nama činilo glupim. Svoju inspiraciju za poštivanje svojih prava kažu nalaze i u činjenici da je jedno dijete ipak dobilo Nobelovu nagradu, što dovoljno pokazuje koliko djeca mogu biti uspješna.
Zaključno treba napomenuti da dijete ima pravo na prikladan način biti uključeno u sve važne okolnosti u kojima se odlučuje o nekom njegovom pravu ili interesu, ima pravo dobiti savjet te izraziti svoje mišljenje kao i biti obaviješteno o mogućim posljedicama poštivanja njegova mišljenja. Naravno, mišljenje djeteta uzima se u obzir u skladu s njegovom dobi i zrelosti te se poštuje u skladu s djetetovom dobrobiti.