Porodica je institucija u kojoj su isprepleteni ljubav, poštovanje i međusobna briga. Stoga su ljubav i poštovanje jako bitni segmenti porodičnog života.
Ukoliko nedostaje samo jedno od ovo troje, nastaju problemi u porodičnom životu. Danas nije lako ni djeci ni roditeljima. I jedni i drugi suočavaju se sa mnogim izazovima – malima su nametnute obaveze, kao što su učenje jezika, sviranje, treninzi, a oni samo žele da se igraju.
Roditelji, u strahu od savremenog načina života, devalvacije intelektualnih vrijednosti,
zloupotrebe društvenih mreža… žele da dijete stvori naviku i želju za znanjem i da se nečim bavi, kako bi kasnije izbjeglo loše društvo. Ponekad dezorijentisani, roditelji biraju metod vaspitavanja prema svojim moralnim načelima. U moru savjeta i vaspitnih metoda koje se preporučuju, roditelji nailaze na sasvim oprečne savjete – neki se fokusiraju na disciplinu, neki na potpunu slobodu, kažnjavanje, razgovore…A šta o tome misle najmlađi pitali smo
učenike OŠ ”Rešad Kadić” u Tešnju.
Za najmlađe u ovoj obrazovnoj institucija sretna porodica je ona koja razgovara, dijeli ljubav ali i brige. Za njih je istovremeno uzajamna podrška primarni cilj porodice. I kako su nam ovom prilikom kazali za njih je porodica imenica a ne zamjenica jer porodicu ništa ne može zamijeniti.
Odnos sa djetetom od suštinske je važnosti, i on će ga određivati u daljem samostalnom životu. Ta veza mu je primjer za budućnost, i dijete će mu se prilagođavati, nastojaće da pronađe balans i sigurnost iz vašeg odnosa. Ako imate zdravu komunikaciju, baziranu na poštovanju, empatiji i saosecćanju, postavili ste standard. Dijete će rasti i truditi se da njegova stvarnost izgleda kao ona na koju je navikao i neće se zadovoljiti lošijim rješenjima. Osim toga, ako ima povjerenja u vas, obratiće vam se kada ima problem, što je veoma važno. Međutim, ako se vaša veza zasniva na kontroli, prisili i manipulaciji, dijete će u život krenuti sa pogrešnim porukama, i ono će težiti takvom odnosu u svim sferama života, a to nije dobro rješenje.
Prema mišljenju učenika sretna i stabilna porodica je najveće bogatstvo, a kojeg mnogi ljudi nisu svjesni u trci za ostvarivanjem materijalnih dobara. Mnogi od njih su svoju viziju sretne porodice opisali kao sretnu porodicu na odmoru ili izletu.
Kada pogledate svoje dijete, da li vidite dobru ili lošu osobu? Odgovor na ovo pitanje veoma je važan jer ono što mislite o djetetu, utiče i na način postupanja prema njemu. Posredno, vaše misli određuju i to kako ćete se osjećati.
Iz dječje perspektive sretna porodica je ona u kojoj nema visokih tonova nego se sve mirno rješava razgovorom i uvažavanjem
Dijete gleda i uči. Odnos između vas i partnera je najsigurniji način da ono usvoji pozitivne oblike ponašanja i mnogo nauči, tako stvara sliku o odnosima među ljudima I stvara se klica njegovih budućih veza. Sretni roditelji „stvaraju“ srecćnu djecu.
Adekvatna ishrana, spavanje i vježbanje nisu samo neophodni za dobrobit vašeg djeteta, već utiču na ponašanje. Jasno je da hrana mora biti raznovrsna i da moraju spavati dovoljno. Jedan američki psiholog je rekao: „Da mogu ponovo da se vratim u djetinjstvo svog sina, prvo bih njemu izgradio samopouzdanje, a kasnije kuću. Više bih pričao a manje
pretio prstom. Manje bih prigovarao a više razmišljao o tome zašto se tako ponaša. Ne bih gledao na sat nego u dijete. Više bih šetao sa njim, trčao, puštao zmajeve, vozio bicikl… Gledali bismo zvijezde i bili skroz neozbiljni. Stalno bih ga grlio i nikada ne bismo tugovali.