Danas se u Tešnju održavaju 8. ”Pulomološki dani” koji su i ove godine okupili veliki broj eminentnih stručnjaka, koji će u razgovorima, diskusijama kao i radnim dijelovima ovog skupa pokušati iznaći najbolje odgovore kako uspješno liječiti plućne bolesti.
Podsjećanja radi 10% svjetske populacije pati od hronične opstruktivne bolesti pluća što je svakako podatak koji ne treba zanemariti.
Kako nam je kazao doc.dr.med.sci Hasan Škiljo prisutni su predavači iz cijele ex Jugoslavije te ističe:
”Nažalost bolesti pluća, a posebno tuberkuloza je i dalje u porastu, pored svih poduzetih mjera i pored svih savremenih terapija i zato se sastajemo da nađemo najbolja rješenja za takve bolesti.”
Kod plućnih bolesti a pogotovo onih opstruktivnog karaktera jako je bitno postavljanje tačne dijagnoze. Upravo to je razlog prema riječima doc.dr. Rifata Sejdinovića da pacijentima koji dolaze u Opću bolnicu Tešanj i dobiju uvijek tačnu dijagnozu, obezbijede i drugo i treće mišljenje u saradnji sa kliničkim centrima iz okruženja a sve u svrhu što bržeg postavljanja dijagnoze i što kvalitetnijeg liječenja pacijenata.
”Što se tiče opstruktivnih bolesti pluća neke statistike za Republiku Srbiju pokazuju da negdje između 4 – 6 % pacijenata znači građana Srbije ima astmu, isto toliko ih ima opstruktivnu bolest pluća. Najvjerojatnije da je ista situacija i u BiH obzirom da kažemo da je isti kraj, mentalitet, navike a pogotovo navike pušenja. To je strahovito veliki zdravstveni problem i zdravstveni problem koji se pogoršava iz dana u dan ” – kazao je doc.dr.Vladimir Žugić iz Beograda.
Teme ovogodišnjeg skupa i predavači su:
- MEHANIZMI NASTANKA BOLESTI PLUĆA I DIJAGNOSTIKA sa predavačima: Matjaž Fležar (Slovenija), Deska Dimitrievska (Makedonija), Marija Zdraveska (Makedonija), Nermin Škiljo (BiH), Besim Prnjavorac (BiH);
- UPALNE BOLESTI PLUĆA – INFEKTIVNE I NEINFEKTIVNE sa predavačima: Hasan Žutić (BiH), Rifat Sejdinović (BiH), Edin Jusufović (BiH), Munevera Osmić (BiH);
- TUMORI PLUĆA sa predavačima: Ademir Hadžismajlović (BiH), Šefika Umihanić (BiH), Goran Krdžalić (BiH), Snežana Kutleša-Stević (BiH).
Prema podacima Federalnog registra za tuberkulozu, u 2017. godini prijavljeno je 495 slučajeva obolijevanja od tuberkuloze, čime se ova bolest i dalje nalazi među deset vodećih zaraznih bolesti u Federaciji Bosne i Hercegovine.