Osman Hasanić student iz Tešnja koji je učestvovao u razvoju biofilm klasifikatora

/

Prije nepunu godinu dana pojavile su se prve informacije o radu mikrobnih biofilmova, što je mnogima tada zvučala kao naučna fantastika. U timu koji se bavio ovom tematikom našao se i student iz Tešnja odnosno Osman Hasanić. 

Ponosni smo da danas možemo pisati da je istraživanje, barem jednog dijela ove opširne tematike privedeno kraju, i to sa odličnim ishodom i rješenjima. Naime, emeritus prof. Mirsada Hukić, doc. dr. Lejla Smajlović-Skenderagić, doc. dr. Monia Avdić, prof. dr. Almir Badnjević, kao i naši vrijedni studenti Nermin Đuzić, Osman Hasanić, te kolega i uposlenik firme Mistral, Amel Spahić, razvili su alat za izračun biofilma pod nazivom Biofilm klasifikator. Tačnije, riječ je o lokalno razvijenom alatu koji pojednostavljuje rad naučnika širom svijeta.

Za mladog čovjeka biti dio ovakvog tima je svakako san, a o tom snu naš Tešnjak Osman Hasanić za ZOS radio je kazao:

– Biti u timu sa velikim stručnjacima, nakon uspješno realizovanog projekta, zasigurno daje još veću motivaciju za mnoge druge, nadam se uspješne projekte.

Razvoj novih tehnologija i alata iziskuje mnogo truda i strpljenja, neprospavanih noći, uzastopnih mjerenja, podešavanja…

– Za projekat sam saznao u njegovoj ranoj fazi, dok je to bila još samo ideja profesorice Monije Avdić. Malo po malo, istražujući sa kolegom, vidio sam da je to nešto što je  ‘moguće’ za napraviti i da ne postoji takav alat u svijetu. Uz pomoć softver inžinjera Spahić Amela vremenom, alat je davao preciznije i sve više tačne rezultate testiranja. – pojašnjava Osman Hasanić.

Ono što je doc. dr. Monia Avdić rekla o mikrobnim biofilmovima i kako ih je opisala, jeste činjenica da su to bakterije koje su do sada smatrane „samotnjacima“ koji samostalno lutaju i „prave belaj“ kada uđu u ljudski organizam. Sva medijska pažnja se posvećuje tzv. „infektivnoj estradi“ poput MRSA, TBC, HIV i slično, a stvarna korist koju imamo od  bakterija se potpuno zanemaruje. Naime, površina naše kože, naša crijeva i mnogi drugi dijelovi tijela prekriveni su debelim slojem bakterija koji se naziva mikrobiom. Taj mikrobiom je ključan u očuvanju našeg zdravlja jer „zauzima teritorij zločastima bakterijama“ i onemogućuje im da se prošire.

Osman Hasanić ističe da je ponosan na svoj tim, te da mu je veoma drago da su naučnici
prepoznali i vidjeli o koliko se korisnom alatu radi. Samim time, naučni rad je objavljen u američkom Nacionalnom Centru za Biotehnološke Informacije (NCBI).

Doc. dr. Monia Avdić pojasnila je važnost genetike i biofilmova rekavši: “Sve zvuči pozitivno po nas kada pričamo o mikrobiomu međutim, danas postoje brojne infekcije koje su bazirane na biofilmovima i jako ih je teško liječiti. Ključ u tretiranju ovih infekcija jeste u utišavanju signala, odnosno, quorum quenchingu, čime se tim profesora i studenata za
istraživanja biofilmova na Burchu bavi. Ovo je jedan od brojnih primjera zašto trebamo nauku, koja može između ostalog i pojasniti kako i na koji način aplicirati antibiotike koje danas možemo naći čak i u mesu zbog dužeg trajanja namirnica. Odgovore na ta pitanja može dati samo nauka koja je daleko od SF-a.“

Naravno, ovdje nije kraj. Dalje se radi na platformi i proširenju primjene rješenja do kojeg su, ujedinjenim snagama došli bosanski stručnjaci, koji su definitivno pokazali spremnost da pomognu globalnoj zajednici. Ovaj zajednički rad i trud dokaz su pravog primjera koji treba slijediti!

– Mlade koji odlaze iz Bosne i Hercegovine, nažalost razumijem. U mnogo slučajeva, država se nije potrudila da im nešto pruži, što bi njih zadržalo i nažalost, odlaze kao obrazovan, mlad i stručan kadar da rade za druge države i za bolje uslove. Iskreno se nadam da će u što skorije vrijeme, ovaj loš ‘trend’ odlaska da se postepeno smanjuje, te da doprinosimo zajedno razvoju naše države. – kazao je za ZOS radio Osman Hasanić.

spot_img

Povezani postovi

Međunarodni aerodrom Sarajevo zabilježio rekordne brojke zahvaljujući subvencijama

Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo predstavilo je podatke koje se...

BiH će nedostajati 100.000 radnika

Iako su poslodavci to tražili, do povećanja kvote za...

Femicid naša svakodnevica, institucije ne reaguju

Femicid i nasilje nad ženama su naša svakodnevica, a...

Požar progutao dom mladog bračnog para u BiH: Sabina i Samir s četvero djece ostali bez svega

U Bosanskoj Krupi je jutros izbio požar koji je...