Projekat organizovanog sakupljanja, odvoza, reciklaže i propisnog zbrinjavanja PET ambalaže sa područja općine Tešanj provodi se punih deset godina.
U prethodnih deset godina je sakupljeno i reciklirano ukupno 175 tona ili 3,5 miliona PET boca i sve navedeno je bio povod da se danas organizuje druženje svih učesnika projekta.
Prema riječima Adnana Lihića, direktora JP ”Rad” Tešanj tužna je činjenica da se obilježava deseta godišnjica sa aspekta da tim koji je bio okupljen oko ove ideje 2009.godine je očekivao bržu reakciju države te dodaje:
”Mislili smo da će vrlo brzo brigu o tome preuzeti sistem odnosno država i da mi nećemo morati to na ovaj način raditi. Evo nažalost deset godina nije. Mi ćemo i dalje davati doprinos i raditi ono što je do nas.” – precizirao je za ZOS radio Adnan Lihić
U okviru ovog projekta je učestvovalo 9 osnovnih i 3 srednje škole sa područja općine Tešanj, ili preko 60 hiljada učenika, njihovih roditelja, ali i uposleni u obrazovnim institucijama, što je činjenica koja svakako ohrabruje kada je riječ o očuvanju zdrave životne okoline.
Kako je za ZOS radio izjavio Edin Alić, predsjednik Aktiva srednjih i osnovnih škola Tešanj u školama su objeručke ovu ideju prihvatili jer zaista postoje problemi sa PET ambalažom,
pogotovo jer se svakodnevno koristi.
”Ovo je jedan podstrek da čuvamo našu životnu sredinu, škole, ustanove itd…” – zaključuje Edin Alić.
Ovaj projekat je omogućio i školama sa područja općine Tešanj da ostvare dodatni prihod u iznosu od 100.000 KM koje su utrošili na opremanje školskih prostora kao i nagrađivanje učenika, organizaciju zabava i ekskurzija za učenike…
”Danas je sretan dan za Tešanj, uspjeli smo ustrajati deset godina u jednom lijepom, ekološkom, odgovornom i funkcionalnom projektu sa svim školama, sa svim učenicima, sa svim roditeljima, i ovo je prilika da im kažemo jedno veliko hvala za sve ono što su radili u prethodnih deset godina. ” – kazao je za ZOS radio Načelnik Općine Tešanj Suad Huskić.
Svih 10. godina glavni sponzor svih aktivnosti i nagradnih fondova je bila općina Tešanj, ali svakako je važno spomenuti i sufinansijere: firma OMORIKA, JP RAD d.d., UNDP kao i nekoliko privrednih subjekata. Udruženje EKO-MLADI je od prvog dana do danas nosilac i koordinator projekta, te administrativna podrška svim školama. Tokom današnje svečanosti su uručene i zahvalnice školama, ustanovama i pojedincima za doprinos u ovom projektu.