Tešanj: Djeca zaražena koronavirusom ne pokazuju ozbiljniju kliničku sliku

/

Djeca su jedna od najosjetljivijih kategorija stanovništva. Vrlo često svaka porodica se souči sa pojavom temperature kod mališana.

Tada obično odlaze u najbližu hitnu službu ili se javljaju svom ljekaru. Kod većine djece je to obično temperatura koja se i pored lijekova vraća i ona zapravo pali alarm kod roditelja da nešto nije uredu.

”Temperatura kod djece je simptom koji mi smatramo svojim saveznikom. Temperatura je zapravo alarm da se nešto dešava. Mi educiramo roditelje da mogu, da nešto uključe za temperaturu kod djece. Nama je prvi izbor kod temperature paracetamol. Uvijek roditelji
trebaju da imaju voltaren ili neofen čepiće ukoliko sam paracetamol ne može da obori temperaturu. Takva neka temperatura se može obarati u kućnim uslovima i roditelji znaju da tu temperaturu mogu da obaraju do 48 sati. Svaka temperatura koja traje duže od 48 sati pogotovo 72 sata svakako zahtjeva pregled djeteta i zahtijeva da vidimo da li ima upaljenog grla, da li ima nešto na plućima i onda u dogovoru sa roditeljima postupamo dalje. Nama roditelji prate dijete, jer sada smo obično u kontaktu i telefonski, također temperature koje su odmah iznad, 38,5 – 39 stepeni mi tu ne preporučujemo čekanje tih 72 sata nego tu djecu treba ranije pregledati pogotovo kod temperatura koje se javljaju u razmacima kraćim od šest sati. To nikad ne možemo pripisati nekakvom rastu zubića ili običnoj prehladi.” – pojašnjava dr.Besima Prnjavorac Rakić, spec. pedijatrije i porodični ljekar.

Iako je sa početkom pandemije izazvane koronavirusom bilo riječi da djeca ne obolijevaju od ove bolesti, zabilježeni su slučajevi obolijevanja te je prema statistici dosada oboljelo oko 2% djece. Djeca većinom se zaraze korona virusom u krugu porodice i ne pokazuju
ozbiljniju kliničku sliku. Kako je istakla pedijatrica dr. Besima Prnjavorac – Rakić djeca su poseban izazov u vremenu pandemije te dodaje:

”Mora se posvetiti posebna pažnja isharni djeteta i poboljšanju imuniteta. Posvetiti se fizičkoj aktivnosti, ne u smislu fizičke aktivnosti koje dijete ima u vrtiću, ali da omogućimo djeci da nisu stalno u zatvorenom prostoru, da ih pustimo da izađu, da li će izaći ispred
zgrade ili u avliju ispred kuće, dok manje dijete možemo isto tako obući pa ga držati na terasi 15-20 minuta. Ali moramo pomoći toj djeci da ojačaju imunitete, da su spremnija da se izbore sa ovim virusom. Mi smo imali čak pozitivne djece od 4 mjeseca, od 19  mjeseci… Sad imamo školske djece koja su pozitivna i baš smo se posvetili da više testiramo tu školsku djecu i prosvjetne radnike, kako bi se pojačao nadzor nad školom i školskom djecom. Djeca mogu biti i prenosioci virusa i upravo zbog toga mi se toj djeci posvećujemo. Jer mi niko ne znamo šta ta preboljela korona ostavlja iza sebe, kako djeluje na krvne sudove, na mozak ili pluća, prema tome neophodno nam je sačuvati i djecu i zaštiti ih. Zato preporučujem roditeljima da imaju kontrolu nad djecom, nad njihovim kontaktima u školi. Ali isto tako u ovom zimskom periodu da se strpimo da naša druženja
budu vani, da djeca idu vani, da imamo što manje porodičnih okupljanja u kućama i stanovima jer ipak smo imali dokaze da takva druženja, okupljanja čak i koja su porodična su bili izvor zaraze. Prema tome sad se svi moramo malo strpiti, posvetiti pažnju, da čuvamo svoju djecu, da čuvamo na kraju i sami sebe, da čuvamo i svoje starije, Nadam
se da će ovo vrijeme proći i da ćemo svi ponovo ako Bog da krenuti svojim starim navikama, običajima, druženjima, okupljanjima čak i putovanjima.”

Osim pravilne prehrane, fizičke aktivnosti, boravka na otvorenom i redovnog spavanja suplementacija igra ključnu ulogu u jačanju imuniteta. A sam imunitet je zadužen da se bori sa svim nepovoljnim vanjskim utjecajima koji napdaju naš organizam. Prema onome što smo saznali od dr. Besime Prnjavorac – Rakić, vitamin D je neophodan kao dio suplementacije i posebno se preporučuje za djecu. Naravno i ovaj vid suplementacije se treba provoditi u dogovoru sa pedijatrom ili porodičnim ljekarom. .Ona je također uputila i svoju poruku stanovništvu u kojoj kaže:

”Moja poruka građanima Tešnja je da nam budu saveznici, da budu naši saradnici u ovoj epidemiji kao što su i dosad bili. Ja se moram zahvaliti našim građanima i mislim da su odgovorni, da su se dosad odgovorno ponašali. Mislim da u Tešnju imamo zadovoljavajuću situaciju, imamo puno oboljelih ali imamo i dobro praćenje COVID pozitivnih pacijenata i naša sreća je da nam se otvorio COVID odjel, tako da Tešanj sam po sebi puno lakše i brže rješava svu ovu situaciju. Prema tome Dom zdravlja i Opća bolnica u jednoj saradnji imaju dobru kontrolu i rješavanje COVID pozitivnih pacijenata. Mi znamo da tim pacijentima treba pomoći. Nismo bili dosada u ovoj situaciji koja je sama po sebi izazovna odnosno ovo je jedan psihički izazov. Pored ovoga što je to bolest to je i jedan psihički izazov kako za pacijenta, tako i za cijelu porodicu i kolektiv. ”

U proteklih devet mjeseci u BIH je registrovano 103 228  pacijenta koji su bili pozitivni pa prisustvo korona virusa. 69 769 osoba se oporavilo dok su nažalost svoju bitku izgubila 3437 pacijenta. Puštujmo preporuke i mjere koje su na snazi a u cilju očuvanja zdravlja svih nas.

 

spot_img

Povezani postovi

Tešanj: Velike saobraćajne gužve zbog kiše i snijega

Danas se u Tešnju bilježe velike saobraćajne gužve zbog...

Kemalu Ljevakoviću dodijeljena prva nagrada na književnom konkursu u Italiji

Književniku Kemalu Ljevaković je dodijeljena Međunarodna književna nagrada za...

Nova podrška u Maglaju: „Kutak sreće“ mijenja živote djece i roditelja

U Maglaju od skora djeluje Udruženje građana Dnevni centar...

Najava planskih isključenja struje i pregled dežurnih intervencija u općini Tešanj

Zbog planskih radova na elektroenergetskim objektima, danas će u...