Danas sastanak Vijeća sigurnosti UN-a zbog krize između Rusije i Ukrajine: Mogu li članice učiniti više od razgovora

/

Vijeće sigurnosti UN-a će se sastati danas kako bi članice razgovarale o gomilanju ruskih trupa na granici s Ukrajinom. Ovaj sastanak će se održati na zahtjev SAD koje su obrazložile sastanak 15-članog tijela kao priliku za Rusiju da objasni svoje postupke, piše
Reuters.

Rusija je već signalizirala da bi mogla pokušati blokirati sastanak. Za nastavak sastanka potrebno je devet glasova i Vašington je “uvjeren” da ima dovoljnu podršku.

Utjecaj UN-a u svijetu

Ali osim što će svi članovi imati priliku otvoreno iznijeti svoje stavove, Vijeće vjerojatno neće poduzeti nikakve radnje ,čak i ako Rusija napadne Ukrajinu. Čak i najjednostavnija izjava zahtijeva podršku konsenzusa i Rusija bi mogla staviti veto na bilo koju ponudu za rješenje.

Rusija je jedna od pet stalnih članica s pravom veta u Vijeću zajedno sa Sjedinjenim Državama, Francuskom, Britanijom i Kinom. Vijeće sigurnosti zaduženo je za održavanje međunarodnog mira i sigurnosti. Dan nakon sastanka, Rusija bi trebala preuzeti rotirajuće predsjedanje Vijećem za mjesec februar.

– SAD i njihovi saveznici koristit će UN kao političko pozorište gdje mogu javno sramotiti Rusiju u slučaju rata – rekao je Ričard Gocan (Richard Gowan), direktor UN-a u kriznoj grupi.

Dodao je da se plaši da će ovo biti samo još jedna kriza.

– Poput rata u Etiopiji i burmanskog udara, što pokazuje koliki mali uticaj imaju UN u stvarnom svijetu – dodao je.

Godišnja rasprava u februaru

Ako ruska vojska eskalira krizu, diplomate i vanjskopolitički analitičari kažu da će diplomatija i akcija u Ujedinjenim nacijama vjerovatno odraziti ono što se dogodilo 2014. nakon što je Rusija anektirala ukrajinski region Krima.

Vijeće sigurnosti se od tada sastalo na desetine puta kako bi razgovaralo o ukrajinskoj krizi. U martu 2014. glasala je o rezoluciji koju su izradili SAD i koja se protivi referendumu o statusu Krima i poziva zemlje da ga ne priznaju. Dobio je 13 glasova za, Kina je bila uzdržana, a Rusija je stavila veto.

Generalna skupština također treba da održi godišnju raspravu o “situaciji na privremeno okupiranim teritorijama Ukrajine” 23. februara.

SAD, koji je zaprijetio Rusiji velikim novim sankcijama ako napadne Ukrajinu, izjavile su da čekaju odgovor Moskve. Saopćile su da se NATO neće povući iz istočne Evrope niti zabraniti pridruživanje Ukrajini, ali je spreman razgovarati o temama kao što su kontrola naoružanja i mjere za izgradnju povjerenja.

zosradio.ba/avaz.ba

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818

Povezani postovi

Zabranjuju TikTok: Hoće li američka vlada ugasiti ovu društvenu mrežu

Sa 360 glasova "za", i svega 58 "protiv" izglasan...

Dva državljana BiH uhapšena u Njemačkoj zbog šverca oružja

Pripadnici njemačke policije su u opsežnoj akciji uhapsili dva...

Iran je u subotu napao Izrael s više od 300 dronova i projektila: 99 posto presretnuto, čeka se odgovor

Drugi dan sukoba Izraela i Irana sigurnosne službe iz...

Evo liste: Koje zemlje su najbogatije u Evropi

Objavljeni su podaci o bogatstvu stanovnika država Evropske unije Luksemburg...