Vrijedi li prijavljivati utaju i korupciju i kako završe zvizdači u Bosni i Hercegovini?

/

Uprava za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine (UIO BiH) podnijela je tokom devet mjeseci ove godine 22 prijave Tužilaštvu Bosne i Hercegovine zbog osnovane sumnje da je poreskom utajom ili prevarom državni budžet oštećen za 7,1 milion maraka.

Poreski inspektori su tokom kontrola poreskih obveznika utvrdili 47,3 miliona maraka dodatnih obaveza i podnijeli 2.545 prekršajnih naloga u iznosu od 8,3 miliona maraka.

Korupcija ima ime i prezime i ne može se vezivati za instituciju, tvrde u Upravi za indirektno oporezivanje. Na besplatnoj info-liniji evidentirane su 532 prijave građana, od čega se 26 odnosi na sumnju na korupciju. Zbog toga je protiv jednog radnika Uprave za indirektno oporezivanje ove godine proslijeđen izvještaj Tužilaštvu Bosne i Hercegovine.

– Od naših obveznika, ukoliko se susretnu s ovim problemom, očekujemo da nam daju konkretne podatke, bez bilo kakvog straha i bojazni o tome ko je lice koje radi u Upravi za indirektno oporezivanje, ako je tražilo mito ili bilo kakav drugi oblik dara ili koristi – kaže portparol Uprave Ratko Kovačević.

Emir Mešić prije četiri godine prijavio je korupciju u vezi sa iznajmljivanjem carinskih terminala. Iako je dobio status zvizdača, osobe koja prijavi korupciju na radnom mjestu i bude zaštićena od odmazde i progona, na kraju je dobio otkaz.

– Nakon što sam prijavio korupciju u Upravi za indirektno oporezivanje, iako sam zaštićeni prijavitelj, već imam tri disciplinska postupka, dva degradiranja, jedno rješenje o prestanku radnog odnosa – navodi Mešić.

Urednik BIRN-a, Semir Mujkić koji je istraživao korupciju i utaju u Upravi za indirektno oporezivanje, ističe da Agencija za prevenciju i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK) mora zaštititi zviždače, a tužilaštva bi trebalo brže da rješavaju slučajeve korupcije. Prije svega, ističe on, sankcionisati korupciju unutar Uprave za indirektno oporezivanje, kao poruku drugima da se ne isplati.

– Da sistem još nije dovoljno dobar i da se, generalno, ne isplati prijavljivati korupciju, što ne znači da od sistema treba odustati. Jednostavno, treba govoriti puno više o tome na koji način se sistem može poboljšati, šta se konkretno može uraditi da se zaštite zvizdači – tvrdi Mujkić.

I u ‘Transparency International’-u smatraju da je nedopustivo da umjesto da APIK zaštiti zviždača, u slučaju Mešić sumnja u njegove dobre namjere. U APIK-u su ranije rekli da ne mogu povezati disciplinske prijave protiv Mešića sa prijavom korupcije.

– To što Uprava za indirekto oporezivanje poziva građane jeste ohrabrujuće, međutim, upitno je na koji način bi njihovi inspektori i svi zaposleni u Upravi za indirektno oporezivanje postupili, budući da smo imali ozbiljne navode u javnosti o korumpiranosti upravo tih inspektora – navodi Damjan Ožegović iz Transparency International u Bosni i Hercegovini.

U akciji ‘Stop švercu’ i uz pomoć prijava građana ove godine oduzete su cigarete i duhan u vrijednosti od šest miliona maraka, piše Zenit.

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Banke iz FBiH nude povoljnije kamate za građane RS-a nego banke iz Banje Luke

Organizacioni dijelovi banaka sa sjedištem u Federaciji BiH građanima,...

Promjene na tržištu rada: U FBiH porasla nezaposlenosti, u RS i Brčkom se smanjenje”

Na dan 31.7.2024. u Bosni i Hercegovini je bilo...

Pacijenti ogorčeni: Zatvoren centar za vantjelesnu oplodnju koji finansira FBiH

Poliklinika “New life” u Sarajevu, jedan od centara za...

Penzioneri u FBiH pišu peticiju kojom traže povećanje penzija

U Federaciji Bosne i Hercegovine počela je isplata augustovskih...