Zbog odluke banaka: Krediti postaju nedostižni građanima Bosne i Hercegovine?

/

Za samo tri mjeseca, Evropska centralna banka podigla je kamatne stope za puna dva procentna poena. To će značiti i dalji rast kamatnih stopa u Bosni i Hercegovini, a prema najavama, to će se desiti već od prvog januara, javlja BHRT.

Evo šta će to značiti za građane koji već imaju kredite i da li nam i krediti postaju nedostižni?

Banke širom Bosne i Hercegovine početkom sljedeće godine podići će kamatne stope zbog visoke inflacije. To je krajem oktobra već učinila Evropska centralna banka.

– Smatramo da će u konačnici ipak kamatne stope porasti. Znamo da su regulatori zabrinuti povećanjem kamatnih stopa, da ih žele donekle usporiti, znamo i da Centralna banka nije povećala stopu svoje proviziji u skladu sa stopama Evropske centralne banke, kaže Andrew Jewell, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH.

Za već prezadužene građane ova vijest je „hladan tuš“.

– Nezamisliva je bilo kakva investicija i pokretanje proizvodnje bez kredita. Krediti su bili prema veličini firme od 2,5 do 4,5 posto, a sad već idu na 5,5, 6,5 posto, poručuje Mladen Lazić, vlasnik tvornice za preradu povrća.

Dok god raste inflacija, rašće i kamatne stope, kažu ekonomisti.

– Kamatna stopa bi trebalo da bude veća od stope inflacije i možemo reći u nekom teoretskom smislu da je to nekakav reper. Kolika će biti inflacija, to nije jednoznačno, ali u dugom roku nije normalno da stopa inflacije bude dosta veća od kamatne stope, tvrdi ekonomista Saša Grabovac.

Prezaduženost je samo posljedica u vremenu kada se niko ne bavi uzrokom, kažu u nevladinom sektoru.

– Taj ogroman dio novca koji neodgovorni pojedinci unutar vlasti opljačkaju od građana bi mogao znatno povećati i penzije i plate i onda građani ne bi morali da podižu kredite, riječi su Branka Todorovića iz Helsinškog odbora za ljudska prava.

S obzirom na procjene da će kamate rasti barem još dvije godine, stručnjaci smatraju da će to fiksnu kamatnu stopu poslati u zaborav.

– Ja mislim da će banke odustati od davanja kredita po fiksnoj stopi nego će sve ići na varijabilnu. U budućim ugovorima će stajati klauzula da će se kamatna stopa prilagođavati uslovima inflacije, kaže ekonomista Aleksa Milojević.

Procjene stručnjaka su da će porast kamatnih stopa mogao, pored dužnika, pogoršati i situaciju za banke, jer bi se mogla povećati stopa nekvalitetnih kredita, a prvi udarac može se očekivati već nakon prvog januara naredne godine.

spot_img

Povezani postovi

Prvi efekti neradne nedjelje u trgovačkom sektoru

Tri neradne nedjelje su protekle od kada je na...

Andrea Kajganić osuđena na 22 godine zbog ubistva Saše Kulišića

Andrea Kajganić je prvostepeno osuđena na 22 godine zatvora...

Vijeće ministara BiH odobrilo po pola miliona KM entitetskim civilnim zaštitama, objavljeno šta trebaju kupiti

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine je odlučilo dodijeliti milion...

Održano ročište Fikretu Hodžiću: Odbrana poručila da je jedina ispravna odluka oslobađajuća presuda

Pred Apelacionom vijećem Suda BiH danas je održan javni...