U vrijeme kada je sve oko nas “pametno” i gotovo ništa ne radi bez baterija, mehanički sat je pravo otkrovenje ako iz prve umijete da “navijete” pravi mehanički časovnik, vjerovatno znate da vežete i pionirsku maramu.
Za one koji su odrasli uz mobilne telefone to nije nimalo jednostavno.
Probajte… Da biste vratili “šmek” stare Jugoslavije i “užitak” šok buđenja, ne morate da otvarate prašnjave kutije sa tavana, niti da pretražujete aukcije.
Ovi satovi i danas se proizvode i prodaju u Zemunu, piše Telegraf.rs.
Zamislite jedan soliter pun radnog naroda – mora da su cijeli odzvanjali u 4 sata ujutro. Jer, nekada se radilo od 6 do 14 sati! Dan je bio duži, ali za buđenje je postojala samo jedna šansa.
Ako bi se nekome ovo čudo i pokvarilo, morao je da zove službu buđenja, pod uslovom da je u kući imao telefon. U suprotnom, morao bi da se oslanja na svoju podsvijest, kao u stara vremena.
Dakle, mehanički budilnik iz Zemuna bio je zlata vrijedan. Prije raspada zemlje proizvodilo se milion i 200 hiljada budilnika godišnje, a mnogo njih je bilo namijenjeno izvozu.
Čak i u 21. vijeku budilnici su se izvozili u Ameriku. Naravno, sada su oni samo “retro gedžeti”. Jedan lanac supermarketa prodavao je robu iz svih zemalja sveta. Iz Srbije su odabrali budilnik.
Insini satovi zvone i na mrežama – na YouTube postoje brojni video snimci, a neko je izmjerio i da je jačina zvona 85 decibela.