Dinja, zdrava i sočna ljetna poslastica

/

Dinja je jednogodišnja zeljasta biljka porijeklom iz Azije i Afrike, a prije više hiljada godina karavanima je stigla i u druge krajeve svijeta. Već stari Egipćani smatrali su dinju poslasticom, a stari Rimljani, ali i Grci, sladili su se dinjama baš kao i mi danas.

Daje žute, mesnate, sočne i slatke plodove, a spada u istu porodicu kao i krastavac, tikvica, bundeva, lubenica, te je zapravo povrće, a ne voće. Možete je pronaći u prodavnicama i na tržnicama od juna pa do kraja avgusta, kada je prava sezona za ovu namirnicu.

Najbolje ju je konzumirati upravo tokom ljetnih mjeseci jer je bogata beta-karotenom koji štiti kožu od prekomjerne sunčeve svjetlosti i slobodnih radikala. Dinja sadrži beta-karoten, folnu kiselinu i vitamin C, kao i male doze vitamina B1, B2, B3, B4, B5, B6 i vitamina E. Od minerala u dinji se nalaze kalcijum, magnezijum, fosfor, kalijum, natrijum, sumpor, cink, gvožđe i bakar.

Niskokalorična namirnica

Dinja je dobra za hidrataciju organizma tokom toplih ljetnih dana jer više od 90 odsto njenog sadržaja čini upravo voda. Ova niskokalorična namirnica tokom ljeta vrlo je popularna među onima koji paze na prehranu jer 100 grama ovog povrća sadrži samo osam grama šećera. Biljna vlakna dinje olakšavaju probavu, smanjuju nadutost i regulišu tjelesnu težinu.

Ali, važno je znati da bi trebalo jesti samo potpuno zreo plod dinje jer samo tada dolazi do izražaja njena snažna i slatka aroma, kao i sočnost. Nezreli plodovi mogu izazvati probavne smetnje, te ljudi s osjetljivom probavom moraju pripaziti dok konzumiraju dinju, pogotovo ako poslije nje popiju vodu jer to može ubrzati probavu i uzrokovati dijareju.

Kupovina i čuvanje

Kada birate i kupujete dinju, prvo obratite pažnju na njenu peteljku. Ako se oko nje stvara vlaga, to znači da je plod ubran prerano i velika je vjerovatnost da nije sazreo do kraja. Ali, ako peteljka lako otpada, a sama dinja aromatično miriše, onda je sigurno dozrela.

Dinja se do nekoliko dana može čuvati na sobnoj temperaturi u ostavi ili do pet dana u frižideru. Ali ipak, kao i sve ostalo voće i povrće, nemojte je držati predugo jer vremenom gubi ne samo svoju svježinu, nego i veći dio minerala i vitamina.

Salata od dinje

Sastojci:

  • 2 šolje dinje narezane na kockice
  • 2 šolje nektarine narezane na kockice
  • pola šolje kivija narezanog na kockice
  • 1 šolja šumskog voća
  • 1 banana

Za preliv:

  • 3 kašičice meda
  • 3 kašičice svježeg limunovog soka
  • malo naribane limunove korice
  • 2 kašičice nasjeckanih svježih listova mente
  • prstohvat vanilin šećera

Priprema:

Komadiće voća stavite u veću zdjelu. U manjoj zdjeli izmiješajte sastojke za preliv. Neposredno prije posluživanja voće pospite prelivom i lagano promiješajte da se sastojci povežu.

Izvor: nezavisne.com

spot_img

Povezani postovi

Uzimate antibiotik bez recepta? – Evo zašto je to jako opasno

Svjetska sedmica svjesnosti o antibioticima se već niz godina obilježava...

Ova biljka odlično pročišćava zrak u prostoriji: Ako odjeću sušite u kući, nabavite je

Naučnici iz NASA-e tvrde da sobne biljke mogu značajno...

Facebook Messenger uvodi HD videopozive i AI pozadine

Meta je najavila niz poboljšanja za svoju aplikaciju Facebook...

Ovo su prvi znakovi slabog imuniteta: Evo savjeta kako da ga ojačate

Imunološki sistem je prva linija odbrane organizma od raznih...