Bosna i Hercegovina nije pripremljena na ekstremne klimatske uvjete – upozoravaju ekolozi.
Od svih nivoa vlasti traže da se suoče s klimatskom krizom kako bi građane zaštitili od posljedica pogubnih vremenskih nepogoda, kao što su razorne oluje, poplave i suše. Nakon gotovo svakih poplava, koje posljednjih mjeseci pogađaju različite krajeve Bosne i Hercegovine, isto je svjedočenje starijih mještana: “62 i druga mi je godina života, ovo nisam upamtio.”
A, dešavat će nam se ovo, i to sve učestalije, kao posljedica klimatskih promjena. I u budućnost nas čekaju sve jače, obilnije i češče i bujične i urbane poplave jer sistemi odvodnje u BiH ne mogu primiti veliku količinu kišnice u kratkom intervalu.
“Kada imamo jak pljusak koji je proteklih dana iznosio i više od 100ml po satu, onda možemo govoriti da se naša infrastruktua ne može nositi s tim”, komentirao je i meteorolog Nedim Sladić.
Istovremeno izostaje bilo kakva adekvatna reakcija vlasti. Ništa se nije promijenilo nakon bilo koji poplava proteklih godina, i dalje se “daju dozvole za nelegalnu gradnju”, a pritom, našoj zemlji prijete i šumski požari. Prema podacima Eko akcije, od 2007. do 2019. u šumskim požarima u Bosni i Hercegovini izgorjelo je sedam posto teritorije, piše Radio Sarajevo.
Mještani se, nažalost, i često sami brane od šumskih požara… Treba istaći i kako je federalna vlast planirala 15 miliona za nabavku protupožarnih letjelica, no potom je formirana nova vlada i taj je novac preusmjeren u druge svrhe. Kažu da će popraviti helikopter FMUP da se može boriti protiv požara, no aktivisti im poručuju da takvim upravljanjem djeluju u korist katastrofa.
Pogledajte cjelokupan prilog kolege sa Al Jazeere: