Mali broj đaka doveo je Srednju rudarsku školu u Tuzli, jedinu takvu u BiH, u tešku situaciju, te bi nakon 75 godina postojanja uskoro mogli staviti ključ u bravu i preseliti se pod isti krov, ali kao smjer u okviru Građevinsko-geodetske škole. Uprkos tome, nastavno osoblje se i dalje bori da do toga ne dođe.
Trenutno je u ovoj školi samo devet đaka, koji pohađaju treći razred, i to na smjeru rukovalac rudarske mehanizacije, dok prethodnih godina nisu čak uspjeli oformiti nijedno odjeljenje.
Ništa bolja situacija nije ni ove godine, a kako je kazala Edisa Muratović, v.d. direktora Srednje rudarske škole Tuzla, ove godine je bilo samo pet đaka zainteresovanih da se upišu u ovu školu.
“Rudarska škola treba proslaviti 75. rođendan, no evo već nekih četiri godine nema dovoljno zainteresovanih koji bi je željeli upisati, a prošle i ove godine nismo upisati nijedan razred. I sad imamo samo pet učenika, a ne može biti ispod deset u jednom odjeljenju. Jedino bismo mogli iskombinovati kad bi bilo zainteresovanih za drugi smjer, ali ih, nažalost, nemamo, pa je problem da se dobije saglasnost Ministarstva da samo pet učenika čini razred”, kazala je Muratovićeva.
Kako pojašnjava, rukovalac rudarskom mehanizacijom je deficitarno zanimanje, pa Vlada daje stipendiju za one koji ga upišu.
Inače, Srednje rudarska škola ima pet smjerova, i to rudarski tehničar, geološki tehničar, rukovalac rudarske mehanizacije površinskog kopa, geobušač i rudar.
“Prije dvije godine su izašli tehničari, dok neka zanimanja nismo upisali već pet-šest godina. Problem se povećao u zadnje četiri godine, a iako je obezbijeđen pribor za učenike, imaju i užinu, valjda je ovo što slušaju o rudnicima i njihovom zatvaranju poljuljalo njihovu zainteresovanost”, pojašnjava Muratovićeva.
Prema njenim riječima, a s obzirom na to da se nalaze u istoj zgradi sa Građevinsko-geodetskom školom, rečeno im je da će ih pripojiti njoj.
“No, mi smo tražili da ostane naziv rudarska, ali je ministar rekao da će ostati zanimanje, ali džaba kad neće biti te škole. Mi smo išli i kod građevinskih firmi, ali nismo uspjeli ništa promijeniti”, dodaje ona.
Samo je ostalo, kako kaže, tih devet učenika trećeg razreda, a kad oni izađu sljedeće godine, slijedi im zatvaranje i spajanje sa drugom školom.
“Situacija je teška, iako je tu perspektiva, jer svi znamo da je Tuzla rudarski grad. Iako smo mi bili optimistični, i svaki put mislili da će se neko upisati u sljedećoj školskoj godini, ipak se ništa nije popravilo”, pojašnjava ona.
Manjak đaka uzrokovao je, kako kaže, i da sedam profesora bude proglašeno tehnološkim viškom.
“Trenutno samo dva profesora imaju normu, a ostatak je proglašen tehnološkim viškom”, kazala je ona.
Dodaje da samo ova škola u BiH nosi naziv rudarska, dok u okviru mješovite škole u Banovićima postoji rudarski smjer, te u Prijedoru u okviru Mašinske škole takođe jedan smjer, pišu Nezavine novine, piše Radio Sarajevo.