U nastavku 4. sjednice Predstavničkog doma PFBiH očekuje se usvajanje Zakona o registru osoba pravomoćno osuđenih za krivična djela protiv spolne slobode i morala prema djeci
Federacija Bosne i Hercegovine još nema registar pedofila, zbog čega svaki novi slučaj seksualnog zlostavljanja djece uznemiruje javnost i pali alarme u društvu da se ovo pitanje mora riješiti čim prije.
PREKINUTA SJEDNICA
Podsjećamo da je Nacrt zakona o posebnom registru osoba pravomoćno osuđenih za krivična djela protiv spolne slobode i morala prema djeci i maloljetnicima usvojen u prošlom sazivu federalnog Parlamenta, a predlagači su bili zastupnici SDP-a Lana Prlić i Aner Žuljević te Jasmin Duvnjak iz SDA.
Nakon što je obavljena javna rasprava, u proceduru je upućen prijedlog Zakona o posebnom registru osoba pravomoćno osuđenih za krivična djela protiv spolne slobode i morala prema djeci i maloljetnicima koji je bio na dnevnom redu 4. redovne sjednice Predstavničkog doma Parlamenta FBiH u julu ove godine, ali je ona prekinuta. U međuvremenu je zakazana 5. redovna sjednica 27. septembra, na čijem dnevnom redu nije pomenuti zakon.
– Zakon je usaglašen sa federalnim Ministarstvom pravde nakon što sam imala konsultacije sa ministrom Vedranom Škobićem i sa kolegom Dennisom Gratzom i on je uvršten u dnevni red 4. sjednice. Međutim, sjednica je prekinuta doslovno prije te tačke. Dobila sam riječ da će ta sjednica biti nastavljena, vjerovatno nekoliko dana nakon 5. sjednice. Zakon propisuje uspostavljanje registra pedofila koji će biti tajan i trajan i bio bi dostupan na upit određenih institucija, pojašnjava Prlić za Oslobođenje.
Prema njenim riječima, Zakon nalaže da svaka institucija i ustanova koja direktno ili indirektno radi sa djecom i omladinom poput škola, vrtića, sportskih klubova, pri zapošljavanju osoblja dostavljaju imena kandidata koji su se prijavili u tim ustanovama nadležnom MUP-u, odnosno tužilaštvu koje će imati uvid u registar kako bi provjerili da li se osobe koje su aplicirale za posao nalaze u registru.
RS U PREDNOSTI
– Ako se neko od prijavljenih kandidata nalazi u registru, on ne može biti zaposlen u instituciji koja direktno ili indirektno radi sa djecom i omladinom. Na taj način bi ih zaštitili da ne budu u neposrednoj blizini onih koji su presuđeni za krivično djelo protiv spolne slobode i morala prema djeci i maloljetnicima. Podsjetiću da je Republika Srpska donijela novi Krivični zakon 2018. koji je usaglašen sa Istanbulskom i Lanzarotovom konvencijom. Nažalost, FBiH to još nije uradila. Što se tiče kaznenih odredbi po pitanju pedofilije, kad se usvoji ovaj zakon, on će pratiti Krivični zakon FBiH i u slučaju izmjena Krivičnog zakona, uporedo će se mijenjati i ovaj, naglasila je naša sagovornica, piše Oslobođenje.