Za mjesec dana života u Sarajevu potrebno vam je 3.780,2 KM, Banjaluci 3.729 KM…

/

Prema podacima koje je prikupio portal Numbeo, specijaliziran za analizu životnih troškova širom svijeta Sarajevo zauzima poziciju najskupljeg grada u Bosni i Hercegovini. Prate ga Banja Luka, Mostar i Tuzla.

U usporedbi s manjim gradovima, cijene u navedenim gradovima mogu se smatrati natprosječno visokim. Naročito danas – u periodu postpandemijske krize.

Prema podacima s ove stranice, za bh. četveročlanu obitelj mjesečni troškovi bez najma procjenjuju se na 3.507 KM. Dok se mjesečni troškovi za pojedinca procjenjuju na 1.041 KM.

Troškovi života u BiH u prosjeku su 52,3 posto niži od troškova u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). A cijene najma su izuzetno niske u usporedbi sa SAD-om. Budući da je prosječna cijena niža za čak 88,2 posto u usporedbi s američkim gradovima. Međutim, za naš standard – izuzetno su visoke, piše Bloomberg Adria.

Slijedi prosjek troškova u većim gradovima BiH.

Kada se razmotre mjesečni troškovi za četveročlanu obitelj u glavnom gradu BiH, bez uključivanja najma, iznose 3.780,2 KM. Dok su za pojedinca oko 1.126 KM. Sarajevo je čak 62,2 posto jeftinije od New Yorka. A to ga čini izuzetno privlačnim za turiste i one koji žele iskusiti život i europski šarm po povoljnim cijenama. Cijene za najam stambenih prostora su čak 93,1 posto niže u odnosu na ovu svjetski metropolu.

Cijene u jeftinijim restoranima obično se kreću oko 10 KM po obroku. Dok za večeru za dvije osobe treba izdvojiti oko 50 KM. Kad usporedimo period prije pandemije koronavirusa, cijene hrane u trgovinama su poprilično skočile.

Mjesečna karta za javni prijevoz iznosi otprilike 53 KM. Startna cijena za taksi vožnju iznosi 2,50 KM.

Cijena stana od 50 kvadratnih metara u prosjeku u glavnom gradu BiH iznosi 200.000 KM (100.000 eura), a cijene poslovnih prostora u Sarajevu ne prate rast cijena stanova.

Mostar

Mjesečni troškovi života u Mostaru za obitelj iznose oko 3.746 KM, bez najma, dok za pojedinca iznose oko 1.101 KM. U usporedbi sa Sarajevom, Mostar je jeftiniji za 0,9 posto, a najam je niži za 17,5 posto.

Za privatni vrtić treba izdvojiti oko 339,14 KM. Mjesečna karta za javni prijevoz u prosjeku košta 57,50 KM. Startna cijena za taksi vožnju iznosi 3 KM.

Kada je riječ o nekretninama, prema podacima sa stranice, za kvadrat u centru poznatom po staroj gradskoj jezgri i Starom mostu potrebno je izdvojiti oko 2.534,57 KM. Dok izvan centra kvadrat možete platiti oko 1.916,67 KM.

Banja Luka

U Banjoj Luci, mjesečni troškovi za četveročlanu obitelj, također bez najma, iznose oko 3.729 KM, dok su za pojedinca ovi troškovi oko 1.104,KM. Banja Luka nudi sličan standard života kao Sarajevo, ali ipak po nešto nižim cijenama. Cijene najma su niže za 0,5 posto u usporedbi sa Sarajevom.

Cijena obroka u jeftinijim restoranima iznosi oko 13,50 KM, dok obrok za dvije osobe košta oko 60 KM. Cijena za kartu u jednom smjeru lokalnog javnog prijevoza iznosi oko 2,30 KM, dok je cijena mjesečne karte 57 KM. Startna cijena za taksi vožnju iznosi 2 KM.

Kada je riječ o nekretninama, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku iz kolovoza, prodaja novih stanova u Republici Srpskoj ne jenjava. Kada je riječ o cijenama kvadrata novih stanova, prosječna cijena u drugom kvartalu 2023. iznosila je 2.603 KM. U usporedbi s istim periodom 2022. godine, prosječna cijena je veća za 5,1 posto, a u odnosu na kraj 2022. za 6,5 posto.

Izvor: Buka

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Hrvatska šalje 10 miliona eura za sanaciju šteta od poplava u BiH

Održana je 29. (telefonska) sjednica Vlade Republike Hrvatske na...

Pomozi.ba za 36 sati prikupio skoro dva miliona KM za žrtve poplava

U samo 36 sati od pokretanja akcije “Poplave 2024,”...

Adil Šuta: Svi koji su izbjegli iz kuća su smješteni, niko nije bez krova nad glavom

Ministar finansija u Vladi HNK i šef kriznog štaba...

Pogledajte kako ljudi i građevinske mašine raščišćavaju teren oko kuća

Paralelno sa potragom za nestalima, u Jablanici je jutros...