Grubiša: Sve nestašice lijekova u BiH su privremene, nisu uzrokovane cijenama

/

Ukoliko ne dođe do izmjene Pravilnika o kontroli cijena, njihovom oblikovanju i izvještavanju o cijenama lijekova, koji je na snazi od 2017. godine, Bosni i Hercegovini u narednom periodu prijeti nestašica lijekova, upozorili su iz Udruženja veleprometnika.

No prim. mr. ph. Nataša Grubiša (SNSD), direktorica Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, to negira, naglašavajući kako se ne može reći da je na bh. tržištu razlog nestašice lijekova njihova niska cijena.

– Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH je regulator i ne određuje tržišne cijene. Mi govorimo o maksimalnim cijenama. Ne možemo se više referirati na Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO), jer oni više ne objavljuju veleprodajne cijene. Mi smo to već uradili tako da ne vidimo razloga zbog čega se sada stvara panika.

Činjenica je da je veleprometnicima vjerovatno poskupilo sve moguće, od sirovina, vidimo da imaju i problema u snabdijevanju sirovinama, hemikalijama, do materijala za pakovanje. Još uvijek ne vidimo da je u BiH razlog nestašice lijekova njihova cijena, jer svi koji nam se obraćaju za povlačenje lijeka sa tržišta, pojašnjavaju kako se to ne dešava samo kod nas, nego i u zemljama okruženja. Ili im je došla konkurencija sa kojom oni ne žele ili im je mali promet u našoj zemlji – pojašnjava Grubiša.

Osvrnula se i na podatak da je Agencija u prošloj godini zabilježila 171 službenu nestašicu lijekova.

– Radi se o uglavnom privremenim nestašicama lijekova i kao takve su i Agenciji prijavljene dok ne nabave ili nešto u svojoj proizvodnji ne promijene. To se, prema našim evidencijama dešava, ili zbog varijacija koje oni moraju da urade u svojim proizvodnim procesima, ili zbog unapređenja njihove proizvodnje, ili u tom momentu bilježe nedostatak nekih sirovina. Nismo evidentirali nestašice lijekova trajnog karaktera. Oni imaju obrazac kojeg popunjavaju i ni u jednom nismo vidjeli da je nestašica uvjetovana cijenom lijeka. Mi smo čak utvrdili da su privremene nestašice evidentirane kod lijekova koji i nisu baš tako jeftini – istakla je Gurbiša te dodala da je jako puno novih molekula koje dolaze na tržište BiH.

Iz Agencije navode da su otvoreni za dijalog i sa veleprometnicima, s tim da, kako kaže Grubiša, “naš partner za razgovor, prije svega, moraju biti zdravstveni sistem i građani”.

– Mi moramo zaštititi zdravlje građana, ali isto tako razmišljati i o fondovima zdravstvenog osiguranja, te sredstvima na koji način oni mogu da nabavljaju određene lijekove – kazala je Grubiša, prenosi Faktor.

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Banke iz FBiH nude povoljnije kamate za građane RS-a nego banke iz Banje Luke

Organizacioni dijelovi banaka sa sjedištem u Federaciji BiH građanima,...

Promjene na tržištu rada: U FBiH porasla nezaposlenosti, u RS i Brčkom se smanjenje”

Na dan 31.7.2024. u Bosni i Hercegovini je bilo...

Pacijenti ogorčeni: Zatvoren centar za vantjelesnu oplodnju koji finansira FBiH

Poliklinika “New life” u Sarajevu, jedan od centara za...

Penzioneri u FBiH pišu peticiju kojom traže povećanje penzija

U Federaciji Bosne i Hercegovine počela je isplata augustovskih...