Deset godina od masovnih protesta u Zenici

/

Na današnji dan prije 10 godina, 7. februara 2014. godine, održani su mirni protesti u Zenici ispred zgrade Vlade ZDK.

Više stotina građana je prvog dana protesta blokiralo ulicu Bulevar Kulina Bana, nakon čega se prisutnima obratio tadašnji premijer Zeničko-dobojskog kantona Munib Husejinagić. Nezadovoljni onim što su građani Zenice čuli, došlo je do masovnih nemira u centru Zenice koji su počeli blokiranjem ulaza u zgradu Vlade ZDK, a pojedinci su svoje nezadovoljstvo iskazali kamenovanjem pomenute zgrade, što je rezultiralo sa više razbijenih prozora, ali i paljenjem imovine Grada.

Protesti U Zenici 2014. Godine Foto
Početak nemira na protestima u Zenici 2014. godine
Protesti 2014 U Zenici
Posljedica protesta u Zenici 2014. godine (Arhiv)

Protesti su se ubrzo nakon toga preselili i na parking zgrade Vlade ZDK gdje je određena grupa ljudi izgurala nekoliko automobila u Kočevu rijeku. Vandalizam koji se dogodio tog dana je bio dodatno problematičan zbog toga što je stradalo nekoliko vozila koji uopšte nisu bili u službi Vlade ZDK nego u vlasništvu građana i privrednih subjekata.

Protesti u Zenici - Huligani bacaju automobil u rijeku Kočevu u Zenici
Protesti u Zenici - Huligani bacaju automobil u rijeku Kočevu u Zenici 2
Automobili Zavrsili U Kocevoj Zenica Foto
Rezultat protesta u Zenici 2014. godine

Nakon toga protesti su se preselili i na plato zgrade Gradske uprave Zenica gdje su pojedinci također kamenovali i uništavali imovinu Grada, te pozivali nadležne da podnesu ostavke.

Novinari našeg portala su dan poslije, 08.02.2014. godine, obišli mjesta na kojima se održavao protest kako bi zabilježili tadašnje trenutno stanje.

Čišćenje ulica Zenice nakon jučerašnjih protesta

Protest iz 2014. godine ostat će zapamćen i po tome što je tada osnovan i Plenum građana Zenice koji je sastavio dokument sa zahtjevima, a koji možete vidjeti u prilogu članka.

Zahtjevi Gradjana

U vrijeme održavanja protesta tadašnji premijer ZDK Munib Husejnagić pred građanima Zenice je potpisao neformalni dokument/izjavu u kojoj je napisao da će na prvoj sjednici Skupštine ZDK podnijeti ostavku.

Ostavka Premijera

Podsjećamo, 07.februara 2014. godine, protesti se nisu održavali samo u Zenici, već i u Sarajevu i Tuzli gdje je također došlo do masovnih nemira koji su tražili hitnu intervenciju Specijalne policije FUP-a.

U Sarajevu će 07. februar ostati zapamćen i po tome što je u žaru protesta zapaljena i zgrada Arhiva Bosne i Hercegovine, piše Zenit.

Ukoliko imate vijest a želite to podijeliti s nama pošaljite nam sadržaj putem kontakt forme. Ako imate najavu događaja ili poznajete neku osobu o kojoj biste voljeli da čitate budite slobodni da nas kontaktirate. Osim kontakt forme Vaše materijale možete slati i putem vibera na broj 061/388-818 NAPOMENA: PUTEM OVE FORME SE NE MOŽETE PRIJAVLJIVATI NA OGLASE ZA POSAO. MOLIMO VAS DA KORISTITE MAIL ADRESE NAVEDENE U OGLASIMA.


Povezani postovi

Vlada Federacije BiH dodjeljuje 2,3 miliona litara dizela poljoprivrednicima

Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva saopćilo je da...

Most je davno gotov: Kada će konačno biti završen granični prijelaz u Gradišci

Zbog velikih gužvi na Graničnom prijelazu Gradiška, i građani...

Snažan zemljotres pogodio BiH, još nema podataka o jačini

Snažan zemljotres pogodio je Bosnu i Hercegovinu, a prema...

Još danas hladnije, od sutra lagani rast temperatura

U Bosni pretežno oblačno vrijeme većinom sa slabom kišom....